​Dünyanın en pahalı güvercini 1 milyon 250 bin euroya alıcı buldu

​Dünyanın en pahalı güvercini 1 milyon 250 bin euroya alıcı buldu

Salı, 19 Mart, 2019 - 15:15
1 milyon 250 bin euroya alıcı bulan Armando adlı güvercin (Resim Pipa Müzayede Evi'nin resmi sitesinden alınmıştır)
Brüksel/Şarku’l Avsat
Belçika’da açık artırmaya çıkarılan Armando adlı bir güvercin, 1 milyon 250 bin euro gibi rekor bir fiyata alıcı bularak dünyanın en pahalı güvercini oldu.

BBC’nin haberine göre Pipa Müzayede Evi, alıcının bir Çinli olduğunu belirtti. Armando’nun daha önce 376 bin eurodan (425 bin dolar) alıcı bulan Nadine adlı güvercinin rekorunu geçmesini beklediklerini belirten müzayede evi, ancak bu kadar büyük bir farkla satışın gerçekleşmesi karşısında şaşırdıklarını ifade etti.

Müzayede evi, aynı zamanda İngiliz Formula 1 şampiyonu Lewis Hamilton’a atıfla “Güvercin Lewis Hamilton” olarak da bilinen Armando’nun, uzun mesafeli uçuşlarda her zaman en iyisi olduğunu belirtti.

5 yaşındaki Armando artık yarışlara katılmıyor. Ancak bu durum aynı uçuşları yapabilecek yavruları olmayacağı anlamına da gelmiyor.

Pipa Müzayede Evi Yönetim Kurulu Başkanı Nikolaas Gyselbrecht yaptığı açıklamada, “Bu tarif edilemez bir duygu. Armando'nun bu fiyata satılabileceğini asla hayal edemezdik. En fazla 600 bin euroya alıcı bulabileceğini düşünüyorduk” dedi.

Bu tür yarış güvercinlerinin fiyatlarının yaklaşık 2 bin 500 euro civarı olduğunu belirten Gyselbrecht, “Fakat Armando normal bir güvercin değil. Uluslararası yarışlara katıldı ve birçok ülkede rekorlar kırdı” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya