İngiltere Soğuk Savaş döneminde sahte belge üretmiş

İngiltere Soğuk Savaş döneminde sahte belge üretmiş

Salı, 19 Mart, 2019 - 07:30
Moskova'daki bir askeri geçit töreni sırasında Soğuk Savaş dönemi Rus tankı (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat
BBC, İngiltere devletinin Soğuk Savaş döneminde propaganda amaçlı yalan haberler yapılmasını sağlamak amacıyla sahte belgeler hazırladığı ve bunları 30 yıl boyunca gazeteci ve akademisyenlerle paylaştığını öne sürdü.

Habere göre, Dışişleri Bakanlığı'nın gizli propaganda birimi Bilgi Araştırma Bölümü (IRD) tarafından hazırlandığı belirtilen 2 bin kadar belgenin Ulusal Arşivler’e aktarımı 2019 yılı başında başlandı.

IRD birimi 1960'lı yılların başında 400 ila 600 kişiyi istihdam etti. Yurtdışındaki operasyonlara odaklanan birim Londra merkezli muhabirlere ve akademisyenlere bilgi sızdırdı.

Bu birimin sahte belgeler üretmesiyle ilgili olaylardan birisi, 1963’te Bulgaristan'da bulunan Afrikalı öğrenciler ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirterek, bu ülkeden ayrılmaya başlamasıyla yaşandı.

BBC’ye göre, IRD, bu olayı Sovyet Bloku içindeki ülkelere yönelik tepkileri artırmak amacıyla kullandı ve Budapeşte merkezli Komünist bir gençlik örgütü olan Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFYD) logosunu taşıyan sahte bir antetli kağıtla sahte bir basın açıklaması yapıldı.

Afrikalıları aşağılayan bu basın açıklaması WFYD tarafından yalanlandı ancak Afrika'daki birçok basın kuruluşu tarafından da yayımlandı.

Belgeler, IRD'nin sahte propaganda posterleri yaptığını da gözler önüne serdi.

Editörün Seçimi

Multimedya