Yeni Zelanda'da bir kurbanın eşi, katili affetti

Yeni Zelanda'da bir kurbanın eşi, katili affetti

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 14:30
Yeni Zelanda’da 2 camiye yönelik katliamlarda ibadet edenleri kurtarmaya çalışırken ölen Hüsniye Ahmed’in eşi, suçluyu affettiğini söyledi.

AFP, beyaz ırkın üstünlüğüne inanan Avustralyalı terörist Brenton Tarrant’ı affedip etmediğine yönelik bir sorusunu yanıtlayan Ferid Ahmed, “Tabi ki… En iyisi affetmek, sevgi ve merhamettir” ifadelerini kullandı.

Ahmed, “Yaptığı şeyi reddetmeme rağmen onu bir insan olarak sevdiğimi söyleyeceğim. İyi bir insan olabilecek, insanları yok etmek yerine kurtarabilecek enerjiye sahip. Onun için dua ediyorum ve ona karşı herhangi bir kin beslemiyorum” ifadelerini kullandı.

Katliamdan kurtulanların söylediklerine göre 44 yaşındaki eşi Hüsniye Ahmed’in, saldırının başlamasından sonra namaz kılanların camiden çıkmalarına yardım etmeye çalıştığını belirten Ferid Ahmed, “Buraya gel! Çabuk!’ diye bağırıyordu. Birçok çocuğu ve kadını, öldürülmeden önce yakınlardaki bir parka götürdü” dedi. Ahmed, “Daha sonra beni sormak için camiye döndü. Çünkü tekerlekli bir sandalyedeydim. Kapıya yaklaştığında vuruldu. İbadet edenleri kurtarmaya, kendini kurtarmaktan daha çok önem gösteriyordu” ifadelerini kullandı. Ferid Ahmed, açıklamasının devamında “Adam, aynı insanlara iki veya üç kez ateş etti. Bazılarının ise kaçmasına izin verdi” dedi.

Camiden çıktıktan sonra eşini bulamadığını belirten Ahmed, sosyal paylaşım sitelerinde fotoğrafını gördükten sonra öldüğünü anladığını ifade etti.

Editörün Seçimi

Multimedya