​Endonezya ve Etiyopya’da düşen uçaklar arasındaki ‘net benzerlikler’

​Endonezya ve Etiyopya’da düşen uçaklar arasındaki ‘net benzerlikler’

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 13:45
Dün Addis Ababa'da düşen uçakların kurbanlarını temsil eden boş tabutların başında yakınları yas tuttu (EPA)
Addis Ababa/Şarku’l Avsat
Etiyopya Ulaştırma Bakanı dün yaptığı açıklamada, düşen Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 Max model uçağın kara kutusundan alınan verilerin, Endonezya'daki Lion Havayolu şirketine ait aynı model uçağın kazasıyla “net benzerlikler” taşıdığını belirtti.

Paris’te, Addis Ababa’dan havalandıktan kısa bir süre sonra düşen uçağın kara kutusunu inceleyen uzmanlar, kazanın nedenlerinin yanı sıra 6 ay önce Endonezya’da düşen aynı model Lion Havayolu şirketine ait Boeing 737 Max 8 tipi uçakla arasındaki benzerlikleri araştırıyor. Aynı model uçakla peş peşe yaşanan kazaların ardından geçtiğimiz hafta dünyanın dört bir yanında Boeing 737 Max serisi uçakların uçuşları askıya alınmıştı.

Fransa'daki Sivil Havacılık Güvenliği Soruşturma İdaresi (BEA) tarafından dün yapılan açıklamada, geçtiğimiz hafta düşen Etiyopya uçağının uçuş verilerinin başarıyla kurtarıldığı ve Etiyopyalı yetkililere gönderildiği kaydedildi.

İki kaza benzerlik gösteriyor

Etiyopya Ulaştırma Bakanı Dagmawit Moges düzenlediği basın toplantısında, Etiyopya Havayolları’nın 302 sefer sayılı uçuşuyla Lion Havayolu şirketinin 610 sefer sayılı uçuşu arasında net benzerliklerin gözlemlendiğini ve bunun soruşturma sırasında değerlendirileceğini söyledi. Bakan Moges, kazaya ilişkin ön raporun 30 gün içinde yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Fransa’nın başkenti Paris’teki uzmanlar kazanın detaylarını öğrenebilmek için uçağın kara kutu kayıtlarını incelerken dün Etiyopya ve Kenya’da kazada ölenler için bir tören düzenlendi.

BBC’nin haberine göre bir hafta önce düşen uçakta hayatını kaybeden 6 mürettebat ve 149 yolcuyu anmak üzere Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bir uçak hangarı beyaz güllerle donatıldı. Ölenlerin yakınları boş tabutların üzerine çiçekler bırakırken geleneksel cenaze töreni ritüelleri gerçekleştirildi.

Associated Press’in (AP) haberine göre, kaza kurbanlarının aileleri yakınlarının ancak toprakla karışmış küllerinin bulunduğu torbaları gömebildi.

Kimlikler tespit edilemedi

Ulaştırma Bakanı Moges açıklamasında kaza sonrasında bulunan insan kalıntılarının kimliklerinin belirlenmesinin 6 ayı bulabileceğini kaydetti. Moges, dün yetkililerin kurbanların yakınlarından DNA örnekleri aldıklarını ve uluslararası bir uzman ekibin bu örnekler üzerinde çalışmaya başlayacağını aktardı. Bakan ayrıca kurbanların ailelerinin DNA örneği vermek için Etiyopya Havayolları ofisine gidebileceklerini de sözlerine ekledi. AFP’nin haberine göre Etiyopya Havayolları, kurbanların ailelerine gönderilen mektupta, kurbanların kaza bölgesinden toplanan kişisel eşyalarını 2 ay içinde alabileceklerini ve iki hafta içinde ölüm belgelerinin teslim edileceğini bildirdi.

Öte yandan Kenya’nın başkenti Nairobi’de 36 Kenyalı kaza kurbanı için düzenlenen törene, kurbanların ailelerinin yanı sıra 30’dan fazla ülkeden diplomatlar katıldı. Diplomatlar ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Editörün Seçimi

Multimedya