​May hükümeti, üçüncü Brexit oylamasını ertelemeyi düşünüyor

​May hükümeti, üçüncü Brexit oylamasını ertelemeyi düşünüyor

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 13:30
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit oylamasının desteklenmemesi durumunda ülkesinin Avrupa Birliği’nden aylarca çıkamayacağını yâda hiç çıkamayacağı konusunda milletvekillerine uyarıda bulundu.

Yeterli desteğin bulunmaması durumunda üçüncü oylamanın ertelenebileceği ifade edilirken, May, Brexit oylamasının desteklenmemesi durumunda İngiltere’nin AB’den aylarca çıkamayacağını yâda hiç çıkamayacağı konusunda milletvekillerine uyarıda bulundu.

İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond konu ile ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada, hükümetin henüz muhalefetten yeterli desteği almadığını belirterek, yeni bir anlaşma teklifinin gündemde olmadığını söyledi.

Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ise Sky News’e yaptığı açıklamada, oylamanın her ne olursa olsun zor geçeceğini belirtti.

Brexit oylamasının ilki 15 Ocak tarihinde gerçekleşirken, 202’ye karşı 432 oyla Meclis tarafından reddedildi. 12 Mart’ta yapılan ikinci oylama ise, 242 oya karşın 391 oy ile ikinci kez reddedildi.

Başbakan Perşembe günü yapılacak Avrupa zirvesi öncesinde, anlaşmayı yeniden Meclis’e sunmayı planlıyor. Daha önce Brexit planını desteklemeyeceğini duyuran Kuzey İrlanda'nın Demokratik Birlik Partisi (DUP) bu süreçte oylama için ikna edilmeye çalışılıyor. Theresa May’in Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirebilmesi için 75 oya ihtiyaç var.

Editörün Seçimi

Multimedya