Washington: Suriye’de bin asker bırakacağımıza dair haberler doğru değil

Washington: Suriye’de bin asker bırakacağımıza dair haberler doğru değil

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 13:15
ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford (EPA)
Washington/ Şarku'l Avsat
ABD’nin bin askerini Suriye’de bırakmayı planladığına dair haberler Washington tarafından reddedildi. Yapılan açıklamada 200 asker bırakma yönündeki planda herhangi bir değişim olmadığı vurgulandı.

Wall Street Journal gazetesi dünkü haberinde ABD ve Avrupalılar tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) Suriye’nin kuzeydoğusunda ‘güvenli bir bölge kurmasına’ yönelik Türkiye ile yürütülen müzakerelerin başarısızlığa uğradığını aktardı. Washington’ın ülkedeki Kürt savaşçılarla çalışmaya devam etme niyetinde olduğu belirtildi.

Gazete haberinde ABD’li yetkililerin planının Suriye geneline yaklaşık bin askerin yerleştirilmesini içerdiğini öne sürdü.

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford konuya dair yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ordumuzun Suriye'de bin asker bırakacağı yöndeki haberler doğru değil. Şubat ayında açıklanan planda herhangi bir değişiklik olmadı. Başkan'ın ABD güçlerinin sayısının azaltılması konusundaki talimatlarını uygulamaya devam ediyoruz.”

Dunford ayrıca Türkiye’nin Suriye sınırındaki güvenlik endişelerini gidermek için Genelkurmay Başkanlığı ile birlikte ayrıntılı askeri planlama yapıldığını söyledi. “Şu ana kadar yapılan planlama verimli oldu. Önümüzdeki günlerde gözden geçirilecek bir ön vizyona sahibiz” dedi. Dunford ayrıca “Suriye'deki operasyonlardaki geçiş aşamasını destekleme niyetini ifade eden diğer Koalisyon üyeleriyle birlikte de plan yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen aralık ayında ani bir şekilde DEAŞ’a karşı zafer ilan ederek Suriye’nin kuzeydoğusuna konuşlandırılan 2 bin askeri geri çekme kararı aldığını açıklamıştı.

Ancak daha sonra Kongre ve Pentagon’un baskısıyla bölgede 200 asker bırakmaya karar verdi.

Editörün Seçimi

Multimedya