​Pompeo bu hafta İsrail’i ziyaret edecek

​Pompeo bu hafta İsrail’i ziyaret edecek

Pazartesi, 18 Mart, 2019 - 13:15
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo (AFP-Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, genel seçim çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiği İsrail’i ziyaret edecek. Yeni bir dönem daha kazanmak için çalışmalarını sürdüren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmesi geldi.

Pompeo’nun, 19- 23 Mart tarihleri arasında Beyrut, Kudüs ve Kuveyt'e gitmesi beklenirken, İsrail’deki görüşmeleri ana gündem maddesinin İran dosyası olması bekleniyor.

Üst düzey bir ABD’li yetkilinin aktardığına göre, Pompeo, bu görüşmelerinde, ABD’nin, İsrail’in güvenliği ve kendisini savunma hakkına destek verdiğini yineleyecek.

Filistinli liderler ve uluslararası toplumun öfkesine rağmen, ABD tarafından Yahudi devletinin başkenti olarak tanınan Kudüs’ü ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı Pompeo’nun, 9 Nisan genel seçimlerinden önce Netanyahu ile görüşme fırsatı elde etmesi bekleniyor.

Pompeo ile yapılacak bu toplantı, Netanyahu'ya yolsuzluk davalarında suçlanma riskine rağmen sürdürdüğü iktidarda kalma mücadelesinin ortasında kendisine verilen önemli bir desteği işaret ediyor.

Trump, Şubat ayından yaptığı bir konuşmada Netanyahu hakkında, “Başbakan olarak harika bir iş çıkardı. Sert, zeki ve güçlü” yorumunda bulunmuştu. 

Netanyahu, Pompeo ile bu görüşmesinin ardından, ABD’deki en büyük İsrail yanlısı Yahudi lobisi olan Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi’nin (AIPAC) yıllık toplantısına katılmak üzere Washington’a gidecek ve bu fırsatı Trump ile görüşmek için de değerlendirecek.

Editörün Seçimi

Multimedya