​ABD’de sel baskınları: 2 ölü

​ABD’de sel baskınları: 2 ölü

Pazar, 17 Mart, 2019 - 15:15
Nebraska/Şarku’l Avsat
ABD’nin Missouri ve Platte nehirleri boyunca yaşanan ülke tarihinin en şiddetli fırtınalarının ardından dün ülkenin orta bölgelerindeki ovalarda ve Nebraska’nın geniş alanlarında meydana gelen su taşkınlarında iki kişi öldü ve çok sayıda ev yıkıldı.

ABD Ulusal Meteoroloji Servisi (NWS) başta Missouri Nehri hattı olmak üzere Nebraska ve Lowa eyaletinin güneyi ile batısında Pazar gününe kadar şiddetli sel baskınları beklendiğini açıkladı. Nebraska Acil Durum Yönetimi Ajansı Sözcüsü Mike White, eyaletin doğusunun üçte birinde su taşkınları yaşandığını ve bu taşkınlar nedeniyle iki kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. “KM TV” kanalı, Cumartesi akşamı da Missouri Nehri’nin su seviyesinin yükselmeye devam ettiğini belirtti. Su seviyesinin şuana kadarki en yüksek seviyeye ulaştığını vurgulayan kanal, suyun normal seviyenin 4 ila 7 metre üstünde seyrettiğini aktardı.

Geçtiğimiz hafta Rocky Dağları’nı vuran şiddetli fırtınaların ardından gelen sel baskınları, çok sayıda dükkan ve evi kullanılamaz hale getirdi. Öte yandan Nebraska Valisi Pete Ricketts Twitter üzerinden otoyol köprüsünün büyük bir bölümünün yıkıldığı görülen bir fotoğraf paylaştı.

Editörün Seçimi

Multimedya