Irak’ta vatandaşlıkla ilgili yeni yasa tasarısı tartışmalara neden oldu

Irak’ta vatandaşlıkla ilgili yeni yasa tasarısı tartışmalara neden oldu

Pazar, 17 Mart, 2019 - 12:45
​Bağdat/Fadıl En-Nişemi
Irak Vatandaşlık Kanunu'nunda değişikliği öngören yasa tasarısı büyük tepkilere yol açtı.

Irak hükümetinin geçtiğimiz hafta parlamentoya sunduğu ve yürürlükteki Vatandaşlık Kanunu'nda bazı değişiklikleri öngören yasa tasarısı, siyasi partilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve halk tarafından öfkeyle karşılandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak meclise sunulan tasarıya göre, Irak vatandaşlığı alabilmek için Irak’ta bir yıl kalmak yeterli sayılıyor. Iraklı yetkililer, söz konusu maddeyi tasarıdaki ‘en tehlikeli boşluk’ olarak nitelendiriyorlar.

Iraklı yazar ve eski milletvekili Hasan Alevi, “ihanet ve Irak’ı satmakla” suçladığı hükümete ve tasarıya destek verenlere sert sözlerle yüklendi.

Alevi, tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, “Vatandaşlık tasarısını hazırlayan ve destek verenler Iraklı değildir. Iraklı bir anne ve babadan da değildir. Onlar, ajandır, haindir, vicdanını satılığa çıkarmıştır. Yabancılara vatandaşlık verilmesine ve devletinin ortadan kalkmasına onay vermiştir. Hangi biriniz, bir seneliğine kaldığı devlette vatandaşlık hakkı elde etmiş?” ifadelerini kullandı.

Alevi ayrıca söz konusu tasarının meclisten geçerek kanunlaşması halinde Bağdat’ta ciddi oranda demografik değişikliklerin meydana geleceğini savundu.

Alevi’nin tasarıya ilişkin söz konusu açıklamalarının yer aldığı video, önceki gün Irak’ta sosyal medya hesapları arasında hızla yayıldı.

Bağdat Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Haşim Hasan, Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bu kolay koşullar altında Irak vatandaşlığını vermek hakarettir ve Irak’ı kasıtlı bir şekilde satmaktır. Bunun arkasında kirli hedefler var. Onurlu kişilerin bununla mücadele etmeleri gerekir” ifadelerine yer verdi.

Iraklı siyasetçilerden de tasarıya yönelik büyük bir tepki vardı. Fazilet Partisi Milletvekili Ammar Tama, tasarıda ülkedeki demografik yapıda ciddi değişikliklerin meydana gelmesine neden olacak ‘boşlukların’ olduğunu söyledi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Tama, “İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanarak sunulan yasa tasarısının Parlamento tarafından tamamen reddedilerek hükümete geri gönderilme ihtimali yüksek” dedi.

Tasarıya destek veren siyasi çevreler ise, söz konusu tasarının 2003 öncesi göç etmek zorunda kalan Iraklıların geri dönmelerinde yardımcı olacağını savunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya