​Terörist Brenton Tarrant: Beyazların kanını yerde bırakmadım

​Terörist Brenton Tarrant: Beyazların kanını yerde bırakmadım

Cumartesi, 16 Mart, 2019 - 10:00
Camiye saldıran Brenton Tarrant (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde katliam yapan Brenton Tarrant, sosyal medya hesabından yaptığı 74 sayfalık açıklamasında, Batı ülkelerine yapılan göçmen akışının kendileri için tehdit oluşturduğunu, bu durumun beyazların soykırımı olarak adlandırdığı şeyle sonuçlandığını belirtti.

Saldırının amacına ilişkin Tarrant, tarih boyunca yabancı işgalciler tarafından öldürülen binlerce Avrupalı için misilleme yaptığını vurguladı. Tarrant hedefleri arasında işgalci olarak nitelendirdiği göçmenlerin ülkelerine gelişini azaltmak olduğunu belirtti. Tarrant ayrıca amacının Türkiye’yi düşman ve yabancı karşıtlığı doğal tabiatına döndürerek, Avrupalı NATO üyeleri ile Türkiye’nin arasını bozmak olduğunu belirtti.

Saldırıyı gerçekleştirmek için Yeni Zelanda’yı seçen Tarrant, “göçmenlerin tehlikesini ortaya çıkarmak için 'uygarlığımıza karşı saldırganlık gerçekliğine' dikkat çekmek istediğini” yazdı. Saldırıdan pişmanlık duymadığını söyleyen terörist, amacının işgalci diye tanımladığı “hainleri öldürmek” olduğunu belirterek, hedeflerinin arasında masum olmadığını, çünkü onların başkalarının ülkesini istila ettiklerini belirtti.

Trump’ı destekliyor

Tarrant, beyaz kimliğini öne çıkardığı için ABD Başkanı Donald Trump'ı desteklediğini söyledi. Saldırıyı tek başına gerçekleştirip gerçekleştirmediği henüz net değilken, olayla bağlantısı olduğunu düşünülen dört kişi polis tarafından tutuklandı. Alınan son bilgilere göre saldırıda 49 kişi hayatını kaybederken, en az 20 kişi ise yaralandı.

49 kişinin öldürüldüğü terör eylemiyle ilgili saldırgan katliamdan önce 74 sayfalık bir açıklama paylaştı. 28 yaşındaki Brenton Tarrant açıklamasında, planına ilişkin detayları paylaştı.

Yeni Zelanda katliamcısı, olay anında çekim yaparak bunu sosyal medya hesabından takipçileri ile canlı paylaştı. Facebook, teröristin görüntülerini engellerken, polis ihtarı sonrası Instagram gibi sosyal paylaşım siteleri de görüntülere yasak koydu.

Anders Breivik'ten ilham aldı

Saldırgan açıklamasında, katliam fikrini 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Breivik'ten ilham aldığını belirtti. Breivik, 19 Şubat 1979 doğumlu Norveçli bir terörist. 2011 yılında Norveç’te katliam düzenleyen terörist, aşırı sağcı olup, İslam düşmanlığı ile tanınıyor.

Breivik, 22 Temmuz 2011’de, Oslo’daki hükümet binası önünde bir bomba patlatmış ve bu patlamada 8 kişi hayatını kaybetmişti. Breivik iki saat sonra polis kıyafetiyle her yıl düzenlediği gençlik kampı alanına girmiş ve otomatik silahla saldırı düzenleyerek 69 kişiyi katletmişti.

Norveç katliamcısı yargılandığı sırada suçunu itiraf ederek, masum olduğunu belirtti ve Norveç’i İslam istilasından koruduğuna dikkat çekti. Breivik, olaydan dokuz ay sonra 16 Nisan 2012’de 21 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya