Rusya ve Japonya: Boeing 737 MAX’lere hava sahamızı kapattık

Rusya ve Japonya: Boeing 737 MAX’lere hava sahamızı kapattık

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 14:30
Boeing 737 MAX tipi uçak (Arşiv-Reuters)
Moskova-Tokyo/Şarku’l Avsat
Rusya ve Japonya, geçtiğimiz Pazar günü Etiyopya’da 157 kişinin ölümüne neden olan uçak kazası sonrası Boeing 737 MAX 8 uçuşlarını yasaklayan ülkeler arasına katıldı.

Karıştığı kazalar nedeniyle güvenliği sorgulanır hale gelen Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçaklarının uçuşuna yasak getiren ülkeler arasına Japonya ve Rusya’da katıldı. Japonya'nın bugün verdiği karar, ABD Federal Havacılık İdaresi'nin Etiyopya Havayolları'na ait 737 MAX 8 tipi uçağın ölümcül bir kazaya karışmasından sonra söz konusu modelin uçuşlarının geçici olarak askıya alınmasına dair verdiği kararın ardından geldi.

Rusya yasak koydu

Rusya Federal Havacılık Kurumu (Rosaviatsiya) Başkanı Aleksandr Neradko da konu ile ilgili yaptığı açıklamada, bir sonraki talimata kadar "Boeing 737 MAX" tipi uçakların Rusya’da uçuşunun yasaklandığını duyurdu. Bu adım, ABD Başkanı Donald Trump’ın Boeing 737 MAX tipi uçakların seferlerden çekildiğini ve bir müddet kullanılmayacağını açıklamasının ardından geldi.

Addis Ababa yakınlarında Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 tipi uçak kazası, Endonezya’da Lion Havayolları’na ait Boeing 737 MAX 8 tipi uçağın düşmesinden aylar sonra yaşandı. Çok sayıda ülke ve havayolları şirketi Boeing 737’lerin kullanımını askıya alırken, son olarak genel merkezinin bulunduğu ABD’de uçuşları askıya aldıklarını duyurmuştu.

Kara kutu Fransa’ya gönderildi

Öte yandan 157 kişinin ölümüne sebep olan Etiyopya Havayollarına ait Boeing 737 MAX 8 tipi yolcu uçağının karar kutusu kazanın sebebinin araştırılması için bugün Paris’e gönderildi. Analiz, Fransa'nın Sivil Havacılık Güvenliği Soruşturma İdaresi (BEA) tarafından gerçekleştirilecek. Etiyopya Havayolları tarafından yapılan açıklamada, Etiyopya'nın mevcut imkânlarla kara kutuyu analiz etme kapasitesinin olmadığı aktarılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya