ABD, Golan Tepeleri için ‘İsrail’in kontrolü altındaki’ ibaresini kullandı

ABD, Golan Tepeleri için ‘İsrail’in kontrolü altındaki’ ibaresini kullandı

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 13:45
Washington/Heba el-Kudsi
ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl açıklanan insan hakları raporunda dün, Suriye’ye ait Golan Tepeleri için ‘İsrail’in işgali altındaki’ ibaresi yerine ‘İsrail’in kontrolü altındaki’ ifadesini kullandı. Açıklanan raporda işgal altında terimi kullanılmazken, Batı Şeria ve Gazze Şeridi için de ‘İsrail’in işgali altındaki’ ifadesine yer verilmedi.

Şarku’l Avsat’ın ibare değişikliğinin sebebi sorusuna bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, raporun daha net görünmesi ile alakalı olduğu şeklinde cevap verdi. Yetkili açıklamasında, insan hakları raporunu yeniden adlandırdıklarını, İsrail, Golan Tepeleri, Batı Şeria ve Gazze dâhil olmak üzere raporun kapsadığı alanlarda yaygın olarak kullanılan coğrafi isimlere atıfta bulunduklarını söyledi. Yetkili açıklamasında ayrıca, bu uygulamanın insan hakları alanında bilgi arayan okuyucular için daha net ve kullanışlı olacağını düşündüklerini ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, yeni adımın, okurlara daha net ve faydalı olmak için atıldığına vurgu yaptı.

Demokrasi ve İnsan Hakları Bürosu yetkilisi Büyükelçi Michael Kozak, 'işgal altındaki' ifadesinin kullanılmadığını, raporun bir bölgenin 'yasal statüsünü' tanımlamak amacıyla değil, ülkelerin insan hakları durumunu ortaya koymak amacıyla hazırlandığını ifade etti.

Tel Aviv, Golan Tepeleri’ni İsrail bölgesi olarak tanımlamak için ABD yönetimi üzerinde baskı uyguluyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton geçtiğimiz Ocak ayında İsrail’e gerçekleştirdiği ziyarette, Golan’ın tanınması konusunu gündeme getirdi. ABD Senatosuna ise işgal altındaki Golan Tepeleri’nde İsrail'in egemenliğinin tanınması için yasa tasarısı sunulmuştu.

Son bilgiler, İsrail’in bu yasa tasarısını Nisan ayında gerçekleştirilecek seçim önceki yapılması niyetinde olduğunu gösteriyor. ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman, ABD yönetiminin İsrail’in Golan Tepeleri ile olan ilişki için önemli bir takım adımlar atmaya yönelik Tel Aviv’e geçtiğimiz günlerde birkaç rapor sundu. ABD Senatörü Lindsey Graham, İran ve Hizbullah’ın bölgeye kontrol etmeye çalıştıklarını endişelerini dile getirerek, Golan’ın İsrail için hayati ve stratejik bir alan olduğunu ve oradan feragat edilmeyeceğini belirtti.

İsrail 1967 savaşı sonrası Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Golan Tepeleri’ni işgal etti. Filistin meselesine ilişkin kararların nerdeyse hepsinde Birleşmiş Milletler, İsrail’in Filistin topraklarını işgal etmesinin yasa dışı olduğunu belirtti. 2016 yılında kabul edilen BM’nin 2334 sayılı kararı, İsrail’in yerleşim faaliyetlerinde uluslararası hukuku açıkça ihlal ettiği ve yasal geçerliliği olmadığının kanıtı niteliğinde.

Editörün Seçimi

Multimedya