Cezayir Başbakanı’ndan, gençlerden oluşan uzmanlar hükümeti sözü

Cezayir Başbakanı’ndan, gençlerden oluşan uzmanlar hükümeti sözü

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 12:45
Cezayir Başbakanı Nureddin Bedevi basın toplantısı sırasında (Reuters)
Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir Başbakanı Nureddin Bedevi bugün yaptığı açıklamada, siyasi dönüşümler için baskı yapan göstericilere, genç kadın ve erkekleri içeren uzmanlar hükümeti oluşturma sözü verdi.

Bedevi, Cezayir’in başkentinde düzenlenen basın toplantısında, hükümetin oluşumu için istişarelerde bulunduğunu belirterek, özellikle ülkenin genç erkek ve kadınlarından oluşan tüm enerjileri bir arada toplayarak kısa sürede halkın beklentilerini tamamlamak istediklerini ifade etti.

Bedevi’nin bu açıklamaları Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın 5. dönem adaylığından geri çekildiğini açıklamasının ardından gelirken, yeni başbakan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bağımsız bir komisyon tarafından denetleneceğini söyledi.

Ahmet Uyahya’nın istifa etmesi ile başbakanlık görevine getirilen Bedevi, muhalefete diyalog çağrısında bulunurken, hükümetin her konuda diyaloğa açık olduğunu vurguladı.

Cezayir Başbakanı, siyasi reformların Ulusal Diyalog Konferansı’nın işleyişinden sonra hükümetin oluşumun gerçekleşeceğini belirterek, gazetecilerin Ulusal Konferans’ta rol oynayacağına vurgu yaptı.

Editörün Seçimi

Multimedya