Mollalar seçilmiş meclisi ve hükümeti uyardı

Mollalar seçilmiş meclisi ve hükümeti uyardı

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 10:15
Uzmanlar Meclisi Palermo Konvansiyonu ve terör finansmanına itiraz etti.
Londra/Şarkul Avsat
İran Uzmanlar Meclisi (Meclis-i Hubregan), Palermo Konvansiyonunun Terörizmin Finansmanıyla Mücadele Konvansiyonu’na (CFT) bağlanmasının stratejik bir hata olacağını açıkladı.

Meclisin açıklaması, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi’nin (DMTK)  hükümetin uluslararası iki sözleşmeye katılmasına izin veren yasa tasarısı onama kararını beklerken geldi.

İran Parlamentosu,  iki ay önce tasarının DMTK’ya gönderilmesini talep etmiş, yasanın onaylanması Anayasayı Koruma Konseyi (Şurayı Nigehban), tarafından reddedilmişti. İran hükümetinin umutları ise Nigehban'ın yasanın onayına itiraz eden raporlarından sonra azaldı.

Hubregan'ın açıklaması, Hasan Ruhani hükümetinin Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’ne (FATF) katılma beklentilerine darbe vurdu. FATF, İran’ın uluslararası normlara uygun hale gelmesi için ve İran bankalarının uluslararası tedbirlerle karşı karşıya kalması durumunda tanınan süreyi hazirana kadar uzatmıştı.

Hubregan, İran’ın FATF’ın uluslararası standartlarına uymasının, Ruhani tarafından reddedilen Devrim Muhafızları Ordusu'nun (DMO) bir kolu olan Kudüs Gücü Birimi’nin faaliyetlerini engelleyeceğine inanıyor.

Ruhani hükümeti, FAFT’a katılmak için geçen yıl meclise dört tasarı sunmuştu. Ancak mesele, İran’ın iki önemli siyasi akımının iç çekişmesine dönüştü.

Uzmanlar Meclisi diğer kurumları uyardı

Hubregan Meclisi, dün gerçekleşen dönem toplantısında hükümete stratejik hatasından dönmesi için çağrıda bulunarak DMTK, Meclis ve Yargı'ya İran’a yönelik uluslararası tehditlere karşı pasif kalınmaması ve saygınlık ile çıkarların korunarak hareket edilmesi uyarısı yapıldı.

İran anayasasına göre, Şii dini otoritelerden oluşan 88 sandalyeli Uzmanlar Meclisi, Velayet-i Fakih olarak kabul edilen ülke liderini (Rehber) seçmek ve denetlemekle görevli. Meclisin görevlerinin arasında Rehber'in başarısını değerlendirmek de var fakat analistlere göre bu şu ana kadar hiç gerçekleşmedi.

Editörün Seçimi

Multimedya