Suudi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı: Gizli gözaltı merkezleri yok

Suudi İnsan Hakları Komisyonu Başkanı: Gizli gözaltı merkezleri yok

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 10:15
Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender el-Ayban (Şarku’l Avsat)
Cenevre/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Bender el-Ayban, Cemal Kaşıkçı cinayetinin ağır bir suç olduğunu açıklayarak, Riyad’ın cinayetin uluslararası bir boyuta taşınmasını reddettiğini ifade etti.

Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı el-Ayban, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne, Kaşıkçı cinayetinin ağır bir suç ve talihsiz bir kaza olduğunu açıkladı.

Cinayetin uluslararası bir boyuta taşınma çağrılarını reddeden Suudi Arabistan İnsan Hakları Komisyonu Başkanı, Kaşıkçı cinayeti sebebiyle dehşete düştüklerini söyleyerek, cinayete ilişkin gerekli önlemlerin Riyad tarafından alındığını belirtti.

Cenevre’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne yaptığı konuşmada el-Ayban, şu ana kadar Kaşıkçı davasına ilişkin 3 toplantının yapıldığını söyleyerek “Ülkem Kaşıkçı davasının uluslararası bir boyuta taşınmasını kesin olarak reddetti” ifadelerini kullandı.

El-Ayban, Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu olanların adalete teslim edildiğini, Suudi Arabistan'da gizli gözaltı merkezlerinin olmadığını ve iddia edildiği üzere kimsenin buralarda işkenceye maruz kalmadığını aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya