Trump: Çin'le anlaşmak için acelem yok

Trump: Çin'le anlaşmak için acelem yok

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 09:30
ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku'l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile ticari bir anlaşma konusunda aceleci olmadığını açıkladı. Her şeyden önce çok iyi bir anlaşma istediğinin altını çizdi.

Trump, Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bizim için iyi bir anlaşma olmalı, eğer olmazsa bu anlaşmayı yapmayız" diye konuştu ve fikri mülkiyet konusunun anlaşmaya dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca iki ülkenin bir anlaşmaya varması için ‘çok iyi fırsatlar’ olduğunu ifade etti.

Çin’in resmi basın kuruluşlarına göre ABD’li ve Çinli üst düzey müzakereciler, geçtiğimiz Salı günü, ticaret müzakerelerinde bir sonraki adımı ele almak üzere telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

Öte yandan Beyaz Saray, ABD ve Çin başkanları arasında henüz bir zirve tarihi belirlenmediğini bildirdi.

Xinhua haber ajansına göre ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, Pekin'in baş ekonomisti Liu Hu ile ticaretle ilgili ‘kilit meselelerin’ ve gelecek adımların ele alındığı telefon görüşmeleri gerçekleştirdi.

ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı, aylardır piyasalarda gerilime neden oluyor. İki ülke arasında karşılıklı konulan gümrük vergileri 360 milyar dolara mal oldu.

İki taraftan da üst düzey müzakereciler, önümüzdeki Cuma günü bir anlaşmaya varmaya çalışıyor. Anlaşma sağlanamadığı takdirde, Trump tarafından belirlenen ateşkes süresinin sona ermesiyle ABD’ye giriş yapan Çin mallarına yeni bir vergi tarifesi uygulanması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya