İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ta Sistani ile bir araya geldi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Irak’ta Sistani ile bir araya geldi

Perşembe, 14 Mart, 2019 - 08:00
Ruhani kendini karşılamaya gelenleri selamlıyor (Reuters)
Bağdat/Hamza Mustafa- Londra/Şarku’l Avsat
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak’a yaptığı üç günlük ziyaretin son gününde Necef kentindeki ülkenin Şii dini lideri Ayetullah Ali Sistani ile görüştü.

Irak’ın dini lideri Sistani, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede devletlerin egemenliğine saygı göstermenin öneminden bahsetti. Irak’ın en yüksek dini otoritesi olan Sistani’nin ofisinden yapılan açıklamada, ülkenin iç işlerine müdahale etmeden Irak’ın komşularıyla ilişkilerini geliştirmek için atılan her adımın memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Yapılan açıklamada Sistani, Irak’ın DEAŞ’la girdiği mücadelede halkın yaptığı fedakârlık ve kahramanlıkları hatırlatarak örgütün yenilmesinde dostlarının katkısına dikkat çekti. Sistani bu aşamada ülkenin karşı karşıya olduğu en önemli zorlukların genel kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi, yolsuzlukla mücadele ve silahların sınırlandırılması olduğunu belirterek Irak’ın bu alanlarda ilerleme kaydetme yolundaki umudunu dile getirdi. Sistani bu bölgede yaşayan insanların daha fazla sorun ve trajedi yaşamaması için bölgesel ve uluslararası politikaların daha hassas olması gerektiğinin de altını çizdi.

Sistani, 2015 yılından beri cumhurbaşkanları, bakanlar ve üst düzey bürokratlardan oluşan bazı siyasilere kapılarını kapatmış, sadece bazı sivil toplum kuruluşlarıyla görüşme kararı almıştı. Sistani’nin Ruhani ile görüşmesi alınan bu kararın çiğnendiği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Görüşmenin etki alanı

Bu bağlamda Şarku’l Avsat’a açıklamada bulunan Şii din adamı Haydar el- Gurabi, Sistani- Ruhani görüşmesinin bölgede sonuçları olacağını belirtirken, ziyaretin İran’ın bölgede ve Irak’ta önemli bir oyuncu olduğunun kabulü olduğunu söyledi.

Gurabi, Sistani’nin, İran’ın bu rolünü görmezden gelemeyeceğini ve dolayısıyla çeşitli konularda İran Cumhurbaşkanıyla görüş alışverişlerinde bulunduklarını belirtti ve Ruhani’nin Necef’e bölgesel ve uluslararası pek çok konuyu görüşmek üzere geldiğini belirtti.

Gurabi, “Ruhani, buradaki din adamalarının görüşlerini almak üzere Necef’e geldi. Hepsinin o ya da bu konuda aynı şeyleri düşünmeleri zorunlu değil” dedi. Islah ve Yeniden Yapılandırma lideri Haydar el-Molla, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Irak’ın komşu ülkelerle egemenliklerine saygı ve içişlerine karışmama ilkeleri üzerine kurdukları ilişkilerin güçlendirilmesinin önemine değindi.

İran’ın bugün ABD ve Avrupa tarafından uygulanan ekonomik yaptırımlardan dolayı sıkıntı içinde olduğu biliniyor. İran, Irak sahasının yaptırımları hafifletmek için önemli bir saha olduğunun bilincinde. Ruhani, Irak ziyaretinden önce iki ülke arasında ticari ilişkilerin güçlendirilmesi ve ticaret hacminin 12 milyar dolardan 20 milyar dolara çıkarılması gibi önemli konulara değinmişti.

Molla, “Bu meselenin iki boyutu var. Birincisi, bir ülke yaptırımlara maruz kalıyorsa daha fazla zarar görmesini engellemek için yollar arar. İkinci boyut ise siyasidir. Bu da Irak’ın Amerika’nın daha fazla kuşatma yapamayacağı bir saha olmasıdır ki İran bu boyutu göz ardı edemez” dedi.

Zarif: Saddam savaşının kalıntılarından biri ortadan kalktı

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Tahran ile Bağdat yönetimlerinin 1975 Cezayir Anlaşması'na dönüş kararını, "Saddam savaşının kalıntılarından biri daha ortadan kalktı" diye yorumladı.

Zarif, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Bağdat'taki temaslarının ardından iki yönetim tarafından alınan kararlara ilişkin değerlendirmede bulundu. Açıklamada ayrıca tarafların Şattülarap Nehri'nin ortak şekilde temizlemeye başlanması kararı aldığı da aktarıldı.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Pazartesi günü Bağdat'a gelen Ruhani, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Başbakan Adil Abdulmehdi'nin yanı sıra eski başbakanlardan Nuri el-Maliki ve Haydar el-İbadi, Milli Güvenlik Müsteşarı ve Haşdi Şabi Başkanı Falih Feyyad, Hikmet Akımı lideri Ammar el-Hekim, bazı dini liderler ve aşiret temsilcileriyle de görüşmüştü. Dün Kerbela'ya giden Ruhani, temaslarının bir bölümünü de bu kentte sürdürdü. 

Editörün Seçimi

Multimedya