Endonezya’da polis baskını sırasında bir kadın kendini havaya uçurdu

Endonezya’da polis baskını sırasında bir kadın kendini havaya uçurdu

Çarşamba, 13 Mart, 2019 - 13:45
Endonezyalı polis memurları (AP)
Cakarta/Şarku’l Avsat
Endonezya polisi, terörist eşi olduğundan şüphelendiği bir kadının Kuzey Samatra bölgesinde bulunan evine yapılan baskın sırasında kendisini havaya uçurduğunu, olayda kadın ve oğlunun hayatını kaybettiğini açıkladı.

Ulusal Polis Sözcüsü Didi Prastio konu ile ilgili yaptığı açıklamada, polisin dün akşam saatlerinde tutuklu bulunan Ebu Hamza kod adlı Hüseyin’in Sibolga’da bulunan evine baskın düzenlediğini söyledi.

Sözcü açıklamasında, polisin eve baskın düzenlediği esnada içerde bulunan bir kadının bombayı patlatarak, bir polis memurunun yaralanmasına neden olduğunu ifade etti. Didi Prastio, aldıkları bilgi doğrultusunda patlama sonrası kadın ve çocuğun hayatını kaybettiğini belirtti. Prastio açıklamasında ayrıca, polisleri tehlikeye sokabilecek patlayıcılar olduğundan şüphelendikleri için eve giremediklerini belirtti.

Ulusal Polis Şefi Tito Karnavian düzenlediği basın toplantısında, Hüseyin’in DEAŞ’a bağlı olduğunu düşündüklerini söyledi.

Ülkede DEAŞ ile bağlantısı olan yerel bir örgütün geçtiğimiz Mayıs ayında Endonezya’nın en büyük ikinci kenti Surabaya’da kiliseleri hedef alan 3 bombalı saldırı eylemi gerçekleştirdiği belirtildi. Surabaya’da düzenlenen saldırılar aynı aileye mensup kişilerce yapılırken, ailenin 13 üyesi dâhil 28 kişinin saldırılarda hayatını kaybettiği ifade edilmişti.

Pazar günü Sibolga’ya ziyaret gerçekleştirmeyi planlayan Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, olayın 17 Nisan’da yapılacak seçimleri etkilemeyeceğini söyleyerek, operasyon için polislere teşekkür etti.

Editörün Seçimi

Multimedya