BM: İllegal Kuzey Kore-İran-Suriye trafiği yoğunlaştı

BM: İllegal Kuzey Kore-İran-Suriye trafiği yoğunlaştı

Çarşamba, 13 Mart, 2019 - 14:00
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Kuzey Kore’ye ilişkin eski bir oylama oturumu
New York/Ali Barada
BM, Güvenlik Konseyi’nin özellikle 1718, 1874 ve 2407 sayılı kararları gereğince Kuzey Kore’ye karşı Uluslararası Yaptırımlar Komitesi uzmanlarının yeni raporlarının gizli yönlerini sundu. Uluslararası tecride maruz kalan Kuzey Kore ile İran makamları arasındaki yasadışı işlemlerin ve ayrıca Şam rejimi ile “yasaklanmış faaliyetlerin” arttığını açıkladı.

Söz konusu raporda bildirildiğine göre, BM üyesi bir devlet, BM Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli’ne İran’ın askeri işbirliği açısından Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore’nin resmi adı) için en karlı pazarlardan biri olduğu bilgisini verdi. Bunun yanı sıra, “Korea Mining Development Trading Corporation” (KOMID) kuruluşunun ve “Green Pine Associated Corporation” şirketinin İran’da aktif durumda olduğunu açıkladı.

Söz konusu ülke, son zamanlarda, İran’da ikamet eden Kuzey Kore vatandaşlarının Tahran’dan Dubai’ye gittikleri, bununla birlikte BAE’ye varmalarından birkaç saat sonra Tahran’a geri döndüklerini gözlemlediğini belirtti. Bunun onların para paketleri taşıdıklarını gösterdiğini kaydetti.

BM Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli, İran makamlarına Kuzey Kore’nin İran’daki faaliyetlerine ilişkin tüm bilgileri istediği bir mektup gönderdiğini vurgulayarak mektubun İran ile daha önce 2015 ve 2016 yıllarında yapılan yazışmalara iletildiğini belirti.  Uzmanlar Paneli’nin bildirdiğine göre, mektupta, “KOMID” kuruluşunun İran’daki temsilcileri olmaları nedeniyle Mart 2016’daki yaptırımlar listesine dahil edilen Kuzey Koreli diplomatlar Kim Yong Chol ile Jang Jung-sun’un Tahran ile Dubai arasında yaptığı 282’den fazla uçuş belgelendi. Uzmanlar Paneli,  bir havayolu şirketinden alınan bilgilerin KOMID kuruluşunun başkanı Kang Myung Chul’un 2013 yılında ve Green Pine şirketinin başkanı Ri Huck Chol’un ise 2014 yılında Tahran’ı ziyaret ettiğini gösterdiğini söyledi. Listeye dahil edilen kişilerin her birinin en az iki pasaportu ve takma isimleri olduğuna dair kanıtlar sundu.

Uzmanlar Paneli, bir üye devletten alınan bilgilerin, listelenen kişilerin önceden tespit edildiğini ve listede yer alan kuruluşların temsilcilerinin sahte isimler veya farklı pasaportlar kullanarak şu anda seyahat ettiğini gösterdiğini belirtti. İran’dan kayıtlı olan tüm Kuzey Koreli diplomatların isimlerini ve pasaport numaralarını vermesini tekrar talep etti. Ayrıca, İran makamlarında kayıtlı olan tüm Kuzey Kore vatandaşlarının pasaport ve vize bilgilerinin kopyalarını istedi. Tahran, Uzmanlar Paneli’ne 19 Aralık 2018’de, İran’da diplomatik görevlilerden başka hiçbir Kuzey Kore vatandaşı bulunmadığı ve İran’da kayıtlı olan Kuzey Koreli diplomatların, Kuzey Kore hakkındaki ilgili anlaşma hükümlerini veya Güvenlik Konseyi kararlarını şimdiye kadar ihlal etmediği yanıtını verdi.

Raporda, Koreli teknik uzmanlarının Suriye’ye gidip gelmesi, listede yer alan Kuzey Koreli kuruluşlar adına hareket eden Kuzey Koreli vatandaşların ülkedeki varlığı ve Suriyeli silah simsarlarının, Kuzey Kore’den Orta Doğu ve Afrika’daki pek çok üye ülkeye askeri mühimmat satmaya çalışması gibi Kuzey Kore ve Suriye arasındaki “yasaklanmış faaliyetler” den bahsedildi.

Raporda, Pyongyang’ın silah ithalatı yasağını ihlal etmeye devam ettiği ve Yemen’deki isyancı Husilere, Libya’ya ve Sudan’a Husiler ve Suriyeli silah kaçakçısı Hüseyin el-Ali gibi yabancı aracılarla, küçük silahlar, hafif silahlar ve başka askeri teçhizatlar sağlamaya çalıştığı kaydedildi. Soruşturmaların Asya’da Kuzey Kore’nin nükleer programı için gizlice santrifüjler satın alan ve Orta Doğu ve Afrika’daki silahlı gruplara ve hükümetlere çok çeşitli askeri mühimmat satmaya çalışan tarafların olduğunu açığa çıkardığı bildirildi.

Kuzey Kore’nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki altın madenciliğine katılımının araştırıldığı belirtildi. “Kinşasa’da kayıtlı ve Lübnan vatandaşı Fuad Dahlullah’ın yönettiği bir altın madenciliği şirketi olan Medrara’dan “Green Pine” temsilcisi Kim Chul Su’ya gönderilen ve Medrara şirketine bağlı bir altın madenine yatırım yapmayı öneren mektuplar var” ifadeleri kullanıldı.

BM Yüksek Düzeyli Uzmanlar Paneli, 350 sayfalık raporunun özetinde, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze programlarını sürdürdüğüne ve gemilerle diğer petrol ve kömür ürünleri arasındaki yasadışı sevkiyat işlemlerindeki büyük bir artışla Güvenlik Konseyi kararlarına meydan okuduğuna işaret etti. Bu ihlallerin, Kuzey Kore’nin petrol ve ham petrol ürünleri ithalatı için belirlenen maksimum sınırları ve Kuzey Kore’nin yürüttüğü nükleer testlere ve benzeri görülmemiş balistik füze testlerine cevaben 2017 yılında uygulanan BM Güvenlik Konseyi uyguladığı kömür yasağını çiğneyerek BM yaptırımlarının geçerliliğini iptal ettiğini vurguladı.

İsmi açıklanmayan ülkeden aktarıldığına göre, Kuzey Kore, 2018’de 500 bin varilden fazla rafine petrol ürünü satın aldı. Gemiler ve diğer araçlar arasındaki kömür transferlerinin ve bunları nakliye yoluyla taşımaya yönelik girişimlerin sayısındaki artışın yanı sıra, uluslararası bankalar ve sigorta şirketleri, kasıtsız olarak ödemeleri kolaylaştırmaya ve birkaç milyon dolarlık yasadışı petrol ürünleri sevkiyat işlemlerine katılan gemilere kapsama alanı sağlamaya devam ediyor. Uzmanlar Paneli ayrıca, Kuzey Kore’nin Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde altın madenciliğine katılımı, Sierra Leone’de bir kamp kurması ve Kuzey Kore’deki sularda balık avlama haklarını satması hakkında ve yaptırımlar listesindeki kuruluşların faaliyetleri ve Rolls-Royce, Mercedes-Benz ve Lexus gibi lüks ticari malların satın alınması gibi dünya çapında yasaklanmış diğer faaliyetler konusunda da araştırma yürüttü.

Editörün Seçimi

Multimedya