Cezayir halkı ‘Yeni Cumhuriyet’ istiyor

Cezayir halkı ‘Yeni Cumhuriyet’ istiyor

Çarşamba, 13 Mart, 2019 - 13:30
Değişim isteyen Cezayirli protestocuların dünkü gösterisinden.
Cezayir:Boualem Goumrassa/Şarku'l Avsat
Cezayir sokaklarında Buteflika'nın beşinci dönem aday olmasına karşı başlayan halk hareketi "Yeni Cumhuriyet" talebiyle devam ederken, hükümet kaynakları emekli diplomat El-Akhdar İbrahimi'nin yeni seçim tarihlerinin belirlenmesi beklenen " Ulusal Diyalog Konferansı'na başkan olarak seçildiğini açıkladı. Buteflika'nın bu hareketinin 4. dönemini uzatmaya çalışması olarak görülüyor.

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika'nın önerilerini halkın kabul edip etmediği cuma günkü yapılan gösterilerde ortaya çıkabilir.

Göstericiler sokağa çıkmalarının üçüncü haftasında her cuma daha büyük bir kalabalıkla tekrar toplanma çağrısı yapıyor.

Birleşmiş Milletler'in eski Suriye Temsilcisi olan İbrahimi, dün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Buteflika ile bir araya geldi. Buteflika, İbrahimi'den "Ulusal Diyalog Konferansı"nda gözlemci olaraka yer almasını istedi. Cezayir Cumhurbaşkanı, daha önce yazdığı ulusa sesleniş mesajında Ulusal Diyalog Konferansı düzenlenmesi sözünü vermişti.

Kaynaklar Şarku'l Avsat'a yaptığı açıklamada İbrahimi'nin, iktidar partilerine, muhalif partilere ve sivil toplum kurumlarına açık olan bu sempozyumun yönetimi ile prensipte anlaştığını kaydetti.

Kaynaklar, İbrahimi'nin bu göreve seçilmesinin nedeninin"Ülkedeki siyasi ve popüler çevrelerdeki itibarı olan nesnel koşulları karşılayan tek kişi" olmasına işaret ederek; "Bu da, sempozyumun taahhütlerine güvenmeyen aktivistlere ve siyasi liderlere güvenilirlik veriyor" mesajını verdi. Buradan anlaşıldığına göre Cumhurbaşkanı Buteflika'nın rejimin değişikliği, yeni bir anayasa belirlenmesi gibi vaatleri siyasi çevreleri ikna etmemiş. (Daha önce defalarca halkı referanduma götürerek anayasayı kendilerinin seçeceğinin sözünü verdi ama gerçekleştirmedi.)

Bu nedenle Fransa'da ikamet eden İbrahimi'ye böyle bir görev vererek "geçiş dönemi"nin kısa sürmesi ve iktidarın yeni bir cumhurbaşkanına devredilmesi için tüm çevrelerce garantör olarak görülecek. Bu arada, İbrahimi 1990'ların başında Cezayir Dışişleri Bakanlığı görevini yapmıştı.

Ancak bazı gözlemciler, onu Cumhurbaşkanına "çok yakın" olarak görüyor ve "ikilemle karşı karşıya kaldığında iktidarın yanında yer alacak” diye düşünüyor. Cezayirliler İbrahimi'yi, son yıllarda Cezayir'deki bazı TV kanallarında, Buteflika'nın "sağlıklı ve görevlerini yerine getirebildiğini" açıkladığı ekranlardan hatırlıyor. Önceki gün İbrahimi, “Cumhurbaşkanı'nın sağlığına bakmaya geldim" dedi.

Cumhurbaşkanı, iktidar süresi dolmadan görevden çekileceğini açıkladığında, iktidarın yeni bir cumhurbaşkanına devredilmesini sağlamak ve siyaset sahnesinin arka kapısından kaçmak istediği yorumları yapılıyor.

Analistler bu konuda 4. Cezayir Cumhurbaşkanı Liamine Zéroual'ı örnek gösteriyorlar. Zéroual da ekibiyle yaşadığı keskin farklılıklar nedeniyle süresi bitmeden görevinden ayrılmıştı.

Siyasi bir analist,  1999'da Cezayir lideri Liamine Zéroual'in iktidarla arasındaki keskin görüş ayrılıklarına dayanamayarak görevi bırakmasını hatırlatarak, "Eğer Buteflika görevi bırakmadan adaylıktan çekilirse, bu dar boğazdan çıkmış olacak ve ülkeyi yeni Cumhurbaşkan için hazırlayacak.

Buteflika, önceki gün 5. dönem adaylığını gerçi çekeceğini ve 18 Nisan'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ertelemek de dahil 7 yeni karar aldığını duyurmuştu.

Geçiş döneminin hükümet tarafından yönetileceğini vaat eden Buteflika, bağımsız reform kararları alacak olan bir ulusal sempozyum düzenleme sözü verdi. Bu reformlar, yeni rejimin temelini oluşturacak. Bu yıl bitmeden yapılacak olan Ulusal Diyalog Konferansı'nı bağımsız bir şahsiyet tarafından yönetilen çoğulcu bir kurum”un denetlemesi gerekiyor. Ayrıca, Ulusal Diyalog Konferansı'nda referandumda yer alacak anayasa taslağının da sunulması bekleniyor.

Öte yandan, Buteflika Başbakan Ahmed Uyahya'yı görevden aldı ve İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi'yi yeni hükümeti kurması için Başbakan olarak atadı. Bedevi, Uyahya'dan görevi devralırken şunları söyledi: "Cezayir tarihinde özel bir aşama yaşanıyor. Cezayirliler, son haftalarda dile getirdiği taleplerin somutlaşmasını bekliyor."

"Cezayirlilerin isteklerinin gerçekleşmesi için güvenlerini kazanmak zorundayız " ifadelerini vurgulayan Bedevi, "Yeni Cezayir, önemli ve derin bir yol haritası ile büyük reformlarına kavuşacak" dedi. 

Bedevi şöyle devam etti: "Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşme sırasında, ciddiyetle çalışacağıma söz verdim. Reformları gerçekleştirmek ve meydanların somut taleplerine karşılık vermek için elimden geleni yapacağım.   Cezayir halkına da söz veriyorum, sizi dinleyeceğim, sizin hizmetinizde ve size yakın olacağım, özellikle de son haftalarda yapılan çağrılara kulak vereceğim.

Cezayir halkının önerileri güçlüdür ve bu zor görevde bana eşlik edecek hükümet görevlileriyle birlikte tüm önerilerin gerçekleştirmek için çalışacağız."

İslamcı "Toplumsal Barış Hareketi" (MSP) Cumhurbaşkanı'nın önerdiği çözümlerin, gerçek bir değişim talep eden Cezayir'in hemen her yerinde sokağa dökülen milyonlarca kişinin taleplerinin yerine getirilmesini sağlamıyor" açıklamasını yaptı.

Buteflika'nın katılması nedeniyle bir hafta önce cumhurbaşkanlığı adayı Aburrazık Mikri'yi adaylıktan geri çeken parti, "Cumhurbaşkanının kararlarının hiçbir zaman hiçbir şekilde hiçbir şekilde başarılı olmadığını ve doğrudan bir diyalog yoluna girmekten yoksun olduğunu söyledi. Halkın taleplerine bakılmaksızın tamamen bireyselci bir zihniyet ile hareket edildiğini vurgulayan parti, değişikliklerin ve reformların da sadece "oyunun kuralları böyle gerektirdiği için" yapıldığı şeklinde yorumladı. Tüm tarafları diyaloğa çağıran parti, geçiş sürecinde siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve halk hareketine katılan gençlerin de yer alması gerektiğini savundu.

Siyasi aktivist ve tarihi araştırmacı Ezki Furad, "22 Şubat 2019 Cuma günü başlayan milyonlarca miting, güç dengesini halkın lehine değiştirdi" dedi. Yeni dönemde halkın söz sahibi olması gerektiğini belirten aktivist, "Yeni Cumhuriyetin temeli halk olmalı" dedi.

Hükümetin istifası sonrasında yumuşak değişim yolunun, mevcut sistemin önerisinin reddedilmesine bağlayan aktivist, seçilen kişinin iktidar veya muhalefetten bağımsız olması gerektiğini vurguladı. Şuanki hükümete, normal seyrinde iş yapma ve Ulusal Sempozyumu düzenleme görevi verilmelidir. Sempozyum, şu an olduğu gibi bir totaliter rejimin kurulmasını önlemek için yetkililer arasındaki dengeyi belirlemeli ve yeni anayasa taslağını hazırlaması için bir komisyon seçmelidir.

Öte yandan "Cezayir Halk Hareketi” partisi, Buteflika'nın kararlarının halkın taleplerine yanıt verdiğini açıklayarak "Özellikle 5. dönem aday olmaktan çekilmesi ve siyasi rejimi değiştirme sözü" maddelerinin bu istekler doğrultusunda önemli adımlar olduğunu kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya