İngiltere’den Suudi Arabistan’ın kara para aklama listesine eklenmesine tepki

İngiltere’den Suudi Arabistan’ın kara para aklama listesine eklenmesine tepki

Çarşamba, 13 Mart, 2019 - 09:45
Riyad/Fethurrahman Yusuf
İngiltere'nin Riyad Büyükelçisi Simon Collis, ülkesinin, Avrupa Birliği (AB) tarafından kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele standartlarına uymadığı gerekçesiyle Suudi Arabistan’ın listeye eklenmesini reddettiğini belirtti.

İngiliz Büyükelçi, Riyad’ın kara para aklama mücadelesinde her zaman olumlu adımlar attığını, kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadele için Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün (FAFT) tavsiyelerini uyguladığını ve FAFT tarafından alınan kararlara bağlı kaldığın ifade etti.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan Collis, Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanan listenin özellikle Suudi Arabistan’ın durumuna uygun olmadığını, tarafsız ve kurumsal açıdan olaya yaklaşmadığını düşündüğünü belirtti. Liste için reddedilen kararın gerçek bir kritere dayanmadığı için diğer ülkelerle buna son vermeyi başardıklarını söyleyen Collis, çok sayıda AB ülkesinin bu kararı reddettiğini belirtti.

Gelişen Riyad ve Londra ilişkileri

İngiltere ve Suudi Arabistan’ın gelecek ilişkilerine de değinen Collis, iki ülke arasında her alanda ortak eylem ve işbirliğini güçlendirmek için bir stratejinin olduğunu belirterek, bu sebeple uzun yıllardır Riyad ve Londra arasındaki ilişkileri çerçeveleyen stratejinin hala ilk günkü gibi canlı olduğunu belirtti.

Büyükelçi açıklamasında, Suudi Arabistan’ın 2030 Vizyonu ile İngiltere’nin Brexit konuları gibi dönüm noktalarında yeni bir sürece girdiğini ifade ederek, bu durumun eğlence, medeniyet, turizm, sanayi, küçük ve orta ölçekli işletmeler gibi yeni işbirliği alanları yaratmak için yeni fırsatlar oluşturacağını aktardı.

Öte yandan İngiltere'nin Suudi Arabistan Büyükelçisi önceki gün, Birleşik Krallık'ın uluslararası eğitim ve kültürel fırsatlardan sorumlu en büyük organizasyonu olan British Council ile işbirliği içinde İngiltere üniversitelerindeki Suudi mezunları kutladı. Büyükelçi yaptığı açıklamasında, İngiltere'deki üniversitelerden mezun olan Suudilerin, İngiltere'deki yükseköğretime etkilerinin büyük olduğunu ifade ederek, mezunların İngiltere ve Suudi Arabistan arasındaki kültürel ilişkileri artıracağını söyledi.

Riyad’daki British Council direktörü Amir Ramzan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Riyad’da İngiltere’de eğitim görmüş mezunları kutladıklarını belirterek, gerçekleştirilen ödül töreninin de başarılarının kanıtı olduğunu söyledi. 

Editörün Seçimi

Multimedya