Sistani’den DEAŞ tehlikesini hafife alan siyasilere eleştiri

Sistani’den DEAŞ tehlikesini hafife alan siyasilere eleştiri

Cumartesi, 2 Mart, 2019 - 10:00
Bağdat/Hamza Mustafa
Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi kabul edilen Ayetullah Ali es-Sistani, uyuşturucu maddelerinin gençler arasında yaygınlaşmasını ve giderek artan DEAŞ tehlikesini hafife alan siyasileri eleştirdi.

Sistani’nin Kerbela temsilcisi ve sözcüsü Şeyh Abdulmehdi Kerbelai, dünkü Cuma hutbesinde, Iraklı siyasetçilere önemli mesajlar verdi.

Kerbelai, “Dini merci (Sistani) Irak hükümetindeki ilgili yetkililere ve uluslararası kuruluşlara, DEAŞ tarafından işlenen suçları takip etme, suçları belgeleme ve suçluları adalet önüne çıkarma çağrısında bulunuyor” dedi.

Anbar’da çölde mantar toplayan vatandaşların DEAŞ tarafından kaçırılması olayına da değinen Kerbelai, “Bu suçları ve saldırıları kınıyoruz. Irak hükümetinden, bunun bir daha tekrarlanmaması için gerekli önlemleri almasını, yenilgiye uğratılan DEAŞ unsurlarının takibini ve örgütün Irak’ın herhangi bir bölgesinde istikrarı ve güvenliği ihlal etmesini engellemesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. Hutbede ayrıca ‘siyasetçilerin halka rağmen kişisel çıkarlarıyla meşgul olmaları’ eleştirildi.

Uyuşturucu madde kullanımının gençler arasında giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Kerbelai, ilgili birimlere ‘tehlikeli bir felaketin habercisi olan’ bu durumu ele alma çağrısında bulundu.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) tutukladığı yüzlerce DEAŞ esirini, Irak yönetimine teslim etmesi ve Anbar çölünde mantar toplayan Iraklı vatandaşların örgüt unsurları tarafından kaçırılarak bazılarının öldürülmesi, dikkatleri yeniden DEAŞ’ın üzerine çekmişti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Anbar Milletvekili Yahya Gazi, Anbar’da ‘bu türden üzücü olayların bir daha tekrarlanmaması için’ gerekli önlemlerin alındığını söyledi.

Iraklı vatandaşların kaçırıldığı Sarsar bölgesinin Haşdi Şabi tarafından kontrol edildiğine işaret eden Gazi, söz konusu bölgenin idari açıdan Anbar’a değil, Salahaddin iline bağlı olduğunu ifade etti. Gazi, bölgede bir daha benzer bir olayın yaşanmaması için Haşdi Şabi ve Anbar Operasyonlar Komutanlığı arasında işbirliği yapıldığını kaydetti.

Güvenlik Uzmanı Ebu Ragif ise Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, DEAŞ’ın geri döndüğüne ilişkin endişelerin ‘tamamen medyanın ürünü’ olduğunu ve örgüte karşı istihbaratın çok iyi durumda olduğunu savundu.

Ragif, “Irak istihbaratı, SDG’den 12 Fransız DEAŞ unsuru teslim aldı. Bunların Irak’a teslim edilmesi boş bir eylem değil. Bilakis bunlar Irak yargısı tarafından terör listesine eklenen kişiler. Irak, hepsini tespit etti. Teslim edilenlerden biri de bomba yapımcısı. SDG’nin bunları tutacak hapishaneleri ve haklarında hüküm verecek bir yargısı yok” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya