Maduro Brezilya sınırını kapattı

Maduro Brezilya sınırını kapattı

Cuma, 22 Şubat, 2019 - 06:30
Caracas/Şarku’l Avsat
Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro dün, muhalefet lideri Juan Guaido’nun insani yardımların ülkeye alınması için belirlediği son tarihten iki gün önce, Brezilya ile kara sınırının kapatıldığını duyurdu.

Maduro, üst düzey askeri liderlerle yaptığı toplantıda, Brezilya ile kara sınırının yerel saatle 20.00’den itibaren bir sonraki duyuruya kadar tamamen kapalı kalmasına karar verdiğini söyledi. Bu adım, kendisini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guadio’nun Maduro’nun reddettiği ABD tarafından yapılan insani yardımların ülkeye alınması için Caracas’tan ayrılarak Kolombiya sınırına gitmesinin ardından geldi. AFP, Guaido’nun Kolombiya sınırında olduğunu, muhalif liderin başkentle sınır arasındaki 900 kilometrelik yolu gitmek için Caracas’tan ayrıldığını aktardı.

Çatışma endişeleri

Guaido’nun hamlesi, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile çatışmaya yol açabilecek bir meydan okuma teşkil ediyor. Ordu, Maduro’nun talimatıyla, sınır güvenliğini güçlendirdi ve tonlarca yardımın toplandığı Kolombiya’nın Cucuta şehrinden ülkeye girişini önlemek için önemli bir sınır köprüsünü kapattı.

Bu hamleyle ne yapmayı planladığı tam olarak açık olmasa da, Guaido son günlerde yardımların ülkeye girmesi ve dağıtılması için yüz binlerce gönüllü topladığını açıkladı. Çarşamba günü otobüs şoförleri, yardımların malzeme sıkıntısı çeken Venezuela halkına iletilmesi için sınıra gitmek üzere yola çıkmıştı.

Bir otobüs şoförü konu hakkında yaptığı açıklamada, “Bize silah doğrultmalarına rağmen korkmuyoruz. Tüm Venezuelalar için özgürlük talep ederek sokaklarda kalacağız” dedi.

Krizden mustarip halka yiyecek ve ilaç yardımı, Maduro ve Guaido arasındaki anlaşmazlığın ana odağı haline geldi. Muhalefetteki Ulusal Meclis Başkanı Guaido, kendisini geçen ay geçici devlet başkanı ilan etti ve yaklaşık 50 ülke tarafından da tanındı. Guaido, Maduro’yu devirmeyi, geçici bir hükümet kurmayı ve yeni seçimlerin yapılmasını istiyor. Meksika televizyon kanalı “Televisa” ya konuşan Guaido, “Maduro’nun iktidara yönelik şu anki gaspının sona ermesiyle bu, yakında gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı. Guaido, yardımların ülkeye girmemesi halinde 300 bin insanın ölebileceğini ve Cumartesi günü yardımların alınmasına başlamak için bir milyon gönüllüyü harekete geçmeyi planladığını belirtti.

Uluslararası Af Örgütü’nden önemli çağrı

Uluslararası Af Örgütü Amerika Kıtası Direktörü Erika Guevara, yetkililere bu ciddi krizi kabul etme ve gönderilen yardımların ülkeye girmesini sağlama çağrısında bulundu. Venezuela ordusu Maduro’ya sadık kalmaya devam ederken şu ana kadar Kolombiya’dan ülkeye yardımların girmesini engelliyor.

Maduro, ülkenin acil ihtiyacına rağmen ABD yardımlarının girişine izin vermeyi reddediyor ve bu yardımların ABD’nin ülkesine müdahale etme planında bir araç olduğunu düşünüyor. ABD yetkilileri yardımın binlerce Venezuelalıya ulaşacağını, ancak muhalefetin bu yardımları nasıl dağıtmayı planladığına dair başka bir ayrıntı bilmediklerini söyledi.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino Salı günü yaptığı açıklamada, silahlı kuvvetlerin toprakların güvenliğine yönelik herhangi bir ihlali önlemek için ülkenin sınırları boyunca alarm durumunda olduklarını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü, Venezuela ordusunu muhalefeti desteklemeyi reddetmeleri halinde  “her şeyi kaybedecekleri” konusunda sert bir dille uyarmıştı. Padrino, Trump’ın bu tehditlerini reddederek onu “ukala” bir başkan olarak nitelendirdi. Dünyanın en büyük petrol rezervine sahip olmasına rağmen, Venezuela gıda ve ilaç sıkıntısı nedeniyle ağır bir ekonomik ve insani krizle karşı karşıya. Ekonomisi, büyük enflasyonun ortasında dört yıldır bir çöküş yaşıyor.

Venezuela’nın BM Askeri Ataşesi Guaido’nun yanında

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezuela’nın BM Askeri Ataşesi’nin Juan Guaido’yu ülkenin geçici devlet başkanı olarak tanıdığını söyledi. Bu durum Maduro üzerindeki baskıları artırırken, Bolton Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Venezuela’nın BM Askeri Ataşesi Albay Pedro Chirinos, Juan Guadio’yu Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdığına ilişkin resmi bir açıklamada bulundu”  dedi.

Öte yandan, AFP tarafından Çarşamba günü kopyası alınan bir mektuba göre, Venezuela, bu hafta yaklaşık 50 ülkeyi BM Genel Sekreteri’nden güç kullanılarak kendisine yapılan tüm tehditlerin durdurulmasını talep etmesine destek vermeye çağırdı. Venezuela’nın bu girişimi, BM üyesi devletler için geçen hafta, bu ülkelerin Venezuela meselesine yönelik bir ihlal olduğunu düşündüğünü BM Sözleşmesi’ni savunmak amacıyla bir grubun kurulması sonrasında geldi.

Salı günü yayınlanan mektup taslağında, yakın zamanda oluşturulan grubun üyeleri olan 46 devlet, açıkça ABD’ye işaret etmeden, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’ne yönelik ihlalleri kınadı. Rusya, Çin, Küba, İran, Suriye, Venezuela ve Kuzey Kore bu devletlerarasında yer alıyor.

Mektupta, Venezuela’nın yaşadığı sorunların “iç mesele” olduğu vurgulanarak Venezuela’nın “toprak bütünlüğüne ve siyasi bağımsızlığına karşı güce başvurularak tehditler yönlendirilmesi konusunda büyük bir endişe” olduğuna işaret edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya