​İranlı futbolculardan Dışişleri Bakanı Zarif’e eleştiri

​İranlı futbolculardan Dışişleri Bakanı Zarif’e eleştiri

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 15:00
Londra/Şarku’l Avsat
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in İran’ın bölgesel rolüne övgüde bulunmasının ardından ülkedeki bazı futbolculardan Zarif’e tepki geldi.

İranlı eski futbolcu Ali Kerimi, Bakan Zarif’in İran’ın Filistin ve bazı bölge ülkeleri konusundaki atmış olduğu adımlarda baskı altında kalmasından söz ettiği açıklamaya sosyal medya hesabından cevap niteliğinde bir paylaşım yaptı. Futbolcu, Zarif’in 2015 yılında Viyana nükleer müzakerelerinin yapıldığı otelin balkonundayken olan fotoğrafını Instagram hesabından paylaştı.

Kerimi, 4 milyon takipçisi bulunan Instagram hesabından paylaştığı fotoğrafın altına, “Doktor, kim (biz) baskı altında! Biz mi, hükümet mi hangisi tehdit altında” notunu düştü.

Eski futbolcu, İran-Irak savaşına yönelik paylaştığı bir fotoğrafta eleştirilere yanıt vererek, yetkilileri 1980 yılında gerçekleşen Körfez Savaşı’nda ölenlerin isimlerini istismar etmekle suçladı.

İran Dışişleri Bakanı yıldız futbolcu Ali Kerimi’ye cevap vererek, “İran halkı olarak tek bir gemideyiz, aramızda fark yok. Acı, neşe veya gurur ne varsa bu herkese aittir” dedi.  

Zarif’e bir tepki daha

Öte yandan Zarif’in yorumlarına cevap veren tek kişi Kerimi değil. Tahran İstiklal Takımı oyuncularından Vurya Gafuri Instagram hesabından yaptığı paylaşımla Zarif’e cevap verdi. Gafuri, “Filistin, Lübnan, Yemen ve Suriye için baskı altında olduğunu söyleyen Sayın Zarif! Baskı altında olan sizler değilsiniz, sıradan insanlar” dedi. Futbolcu İran televizyonunda tartışmalı soruya, “İnsanların yaralarına tuz basan yetkililerin açıklamalarını görüyoruz. Herkes baskı altındayken işlerin daha da kötüye gideceğini söylüyorlar” dedi. İranlı televizyon muhabiri, ifadelerinden endişe duyup duymadığı sorusuna Gafuri, “Neden korkayım, kötü bir şey söylemedim… Söylediklerim doğru” diye cevap verdi.

İran basınında yer alan haberle göre Vurya Gafuri, sözlerinin televizyonda yayınlanmasının ardından Spor Bakanlığına çağrıldı. Futbolcunun neden bakanlığa çağrıldığı ile ilgili ayrıntılar netleşmezken, bakanlığın sporculara siyasi konulara duygusal bakarak yorum yapmaktan kaçınması gerektiği düşünülüyor.

İran’ın Kürdistan eyaletinden olan Gafuri, ülkenin en popüler sosyal ağlarından biri olan Instagram’da 700 binden fazla kişi tarafından takip ediliyor.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı ve futbolcular arasında yaşanan gerilim İran’ın bölgesel rolünde, halkın hoşnutsuzluğunu yeniden canlandırıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya