Sağlık Bakanlığı konusunda Lübnan Kuvvetleri ve Hizbullah arasında gerilim

Sağlık Bakanlığı konusunda Lübnan Kuvvetleri ve Hizbullah arasında gerilim

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 15:00
el-Fenar Hastanesi’ndeki hastalar diğer hastanelere nakledildi (Lübnan resmi haber ajansı NNA)
Paula Astih/Beyrut
(Hristiyan) Lübnan Kuvvetleri'nden (LK) Gassan Hasbani'den Sağlık Bakanlığı'nı devralan (Şii) Hizbullah'tan Cemil Cabak'ın, LK'nin itirazına rağmen Nebatiye Ruh Sağlığı Hastanesi'ni kapatma kararı alması iki parti arasında gerilime sebep oldu. 

Yeni bakanın son kararı, hastaların maruz kaldığı kötü koşullar, gıda güvenliği, su kesintileri, hijyen ve ilaç eksikliği gibi sorunlar gerekçe gösterilerek alındı. Bakan Cabak’ın kararı LK'de tepkiyle karşılandı. Lübnan Kuvvetleri’nden bir kaynak açıklamasında “Bu karar, Hasbani’nin görevini ihmal ettiği iddiasını taşıyor ve asla doğru değil” dedi.

Hasbani dün yaptığı konuşmada, Cabak’ın Bakanlığa atanmasından sonra yaptığı icraatlere dikkati çekerek, hastanedeki durumunun kısa süre içinde düzeltilmesi veya kapatılması gerektiği konusunda uyardı. Hasbani açıklamasında “Raporlar, Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü tarafından farklı ilgili yerlere sunulmuştur. Nebatiye el-Fenar Hastanesi'nin raporunu alır almaz, gerekli işlemi yaptık ve hastaların nakledilmesi için bir plan hazırladık” ifadelerini kullandı.

Savcı Hakim Ali İbrahim de hastanedeki kamu fonunun boşa kullanılması ve ihmal dosyası kapsamında hastane sahibinin kızı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Tıbbi Bakım Müdürü hakkında soruşturma başlattı.

200 hastası olan hastaneyi ziyaret eden Cabak, gördüklerinin ahlaki, sosyal ve sağlık trajedisi olduğunu söyleyerek, hastanenin kapatılması gerektiğini belirtti.

Cabak’ın aldığı bu karar Sağlık Bakanlığı konusunda Lübnan Kuvvetleri ve Hizbullah arasındaki çatışmanın işareti olabilir. Lübnan Kuvvetlerinden kaynaklar, Cabak’ın göreve gelmesinden çok kısa bir süre sonra, göreve gelmeden önce konu üzerinde çalışmış gibi hastanenin kapatılma kararını vermesi nedeniyle şaşkınlığa uğradı. Kaynaklar, hastanenin durumu hakkındaki şikayetin Hasbaniye ulaşmasının ardından, Hasbani’nin durumun iyileştirilmesi için uyarıda bulunduğunu ve bakanlıktan ayrılmadan önce rapor hazırlanmasını talep ettiğini bildirdi.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Bakanlığa ulaşan eski şikayetlerin genellikle hastaların kabul edilmemesi yönünde olduğu ve bu durum nedeniyle bakanlık tarafından hastaneye tahsis edilen bütçenin artırılarak yıllık 300 milyon Lübnan lirasına çıkarıldığını belirtti.

Kaynak, “Bazıları fonların boşa kullanıldığından ve hastaneye tahsis edilen büyük meblağlardan bahsederek konuyu çarpıtmaya çalışıyorlar. Unutulmaması gereken nokta, fonun artırılmaya çalışılması ve günlük 18 bin liranın yemek ve bakım gibi temel ihtiyaçları karşılamaya yeterli olmadığıdır” ifadelerini

Lübnan’da 30 devlet hastanesi ve 120 özel klinik bulunuyor. Bu hastaneler özel hizmetlerin sunulduğu birinci sınıf ve el-Fenar Hastanesi gibi psikiyatri hastalarının uzun süre kaldığı 2. Sınıf hastaneler olmak üzere 2’ye ayrılıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya