​Mahmud Abbas, barışın çökmek üzere olduğu uyarısında bulundu

​Mahmud Abbas, barışın çökmek üzere olduğu uyarısında bulundu

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 14:15
Ramallah/ Kifah Zebun
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ne pahasına olursa olsun terör ve şiddet yoluna gidilmeyeceğini vurguladı. Barışın çökmek üzere olduğu uyarısında bulundu.

Abbas, ABD merkezli J Street isimli Yahudi lobi kuruluşundan gelen heyet ve ABD'li Demokrat Parti Kongre üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugünlerde barış çökmek üzere. İsraillileri, barışın kendileri, ABD, dünya ve bizim çıkarımız için önemli olduğuna ikna etmenin yanı sıra hem Washington yönetiminde hem de Kongre’de çaba göstermeniz için size güveniyoruz.”

Abbas, Kongre’ye seçilmeleri nedeniyle kutladığı Demokratları ve barış yanlısı J Street heyetini Ramallah’ta ağırladı.

ABD ile ilişkilerin zor bir aşamaya gelmesinden üzüntü duyduğunu belirten Abbas, ABD hükümetinin iki devletli çözüm ve Kudüs konusundaki pozisyonunu değiştirmesi durumunda kapıların kendilerine halen açık olduğunu dile getirdi.

ABD Başkanı daha önce dört kez görüşen Abbas, söz konusu görüşmelerin ardından daha iyimserdi.

Abbas son görüşmede Trump’a 1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüme inanıp inanmadığını sorduğunu, ABD Başkanı’nın Trump’ın ise kendisine “evet” yanıtını verdiğini aktardı.

Mahmud Abbas açıklamasının devamında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Beni onayladı. Ben de bunu duyurmaya hazır olduğumu söyledi. ‘Bizim ve İsraillilerin ihtiyaç duyduğu, NATO güçleri aracılığıyla sağlanacak güvenliği kabul ediyor musunuz?’ diye sorduğumda ‘Evet’ cevabını verdi. Ancak iki hafta sonra, ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs'e taşınacağını duyurarak Kudüs'ü İsrail’i başkenti olarak ilan etti. Ardından 1949’da Birleşmiş Milletler kararıyla başlayan BM Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı’na (UNRWA) verilen yardımın durdurulmasını onayladı. Buna çok şaşırdık.”

Abbas, J Street heyeti ve Demokrat Kongre üyelerine hitaben yaptığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu olaylardan sonra onlara ‘1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözümü tanımadığınız ve Doğu Kudüs’ün Filistin Devleti’nin başkenti olduğunu kabul etmediğiniz sürece aramızda hiçbir ilişki olamaz’ dedim. Bizim pozisyonumuzda bir değişim olmadı.”

ABD’yi Filistinlileri göz ardı ederek İsrail yanlısı hareket etmekle suçlayan Abbas iki devletli çözüm ve Kudüs konusundaki pozisyonunu değiştirmesi durumunda kapılarının kendilerine halen açık olduğunu belirtti.

 

Editörün Seçimi

Multimedya