​ABD’de Demokratları öldürmeyi planlayan bir kişi tutuklandı

​ABD’de Demokratları öldürmeyi planlayan bir kişi tutuklandı

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 13:30
Christopher Paul Hasso’nun evinde ele geçirilen silahlar (Reuters)
ABD’de Demokratları öldürmeyi planlayan Sahil Güvenlik görevlisi bir kişinin tutuklandığı açıklandı. Ülkesinde katliam gerçekleştiren Norveçli sağcı radikal Anders Behring Breivik’in hayranı olduğu belirtilen ve hakim karşısına çıkartılan sanığın, beyazların üstünlüğünü savunduğu aktarıldı. 

Dün yayınlanan yargı belgelerine göre geçtiğimiz hafta Maryland eyaletindeki Silver Spring bölgesindeki evinde yakalanan 49 yaşındaki Christopher Paul Hasson, beyaz ırkın üstünlüğünü savunuyor. ABD’de çok sayıda Demokrat Partili siyasetçiyi ve gazeteciyi öldürmeyi planlayan Sahil Güvenlik görevlisinin evinden de büyük bir silah cephaneliği ele geçirildi.

Savcı Robert Hur, mahkeme esnasında ABD’li teröristin tutuklanmasını talep eden iddianamede sanığın masum sivilleri öldürmeyi planladığına dikkat çekti. Başsavcılık ofisi, Hasson’un evinde 15 silah ve bin parçadan fazla mühimmat, yasaklı uyuşturucu madde ele geçirildiğini açıkladı.

Beyaz ırkın üstünlüğünü savunan Hasson kendisini uzun süredir beyazlar için bir devlet kurmaya kararlı bir adam olarak niteliyor. Başsavcılık ofisine göre Hasson, düzenli olarak Anders Behring Breivik’in silah toplama ve hedef listesi oluşturma hakkındaki söylediklerini takip etti.

Hasson’un listesinde, Nency Pelosi, Chuck Schumer ve Alexandria Ocasio-Cortez gibi isimler yer alıyordu.  Christopher Paul Hasson’un olası hedef listesinde CNN’de çalışan Don Lemon ve Chris Cuomo gibi gazetecilerde bulunuyor.

Başsavcılığa göre sanık, internet üzerinden ‘Önde gelen Senato üyeleri kimler? Senato üyeleri çoğunlukla Washington’un neresinde yaşıyor? Yüksek Yargıçlar korunuyor mu?’ ifadelerini kullanarak aramalar yaptı.

Ayrıca Hasson’un düzenli olarak Rus yanlısı, neo-nazi ve neo-faşist siteleri ziyaret ettiği belirtildi. Yazdığı bir e-posta taslağında, ‘ilerleyen küreselleşme yanlısı doktrinin beyazlar da dâhil olmak üzere geleneksel insanları yok ettiğini ve onlarla şiddete başvurmadan mücadele etmenin mümkün olmadığını’ belirtti.

Hasson, 2016 yılından beri ABD Sahil Güvenlik Güçleri’nde görev yapıyordu. 1988-1993 yılları arasında ABD Deniz piyadesi olarak çalıştı. 2 yıl boyunca da ulusal muhafız olarak görev yaptı.

Öte yandan 2011 yılının Temmuz ayında çoğunluğu bir yaz kampına katılan gençlerden oluşan 77 kişiyi öldüren Breivik, 21 yıl hapis cezası ile yargılanıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya