​Netanyahu seçim çalışmaları için Moskova gezisini iptal etti

​Netanyahu seçim çalışmaları için Moskova gezisini iptal etti

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 13:30
İsrail Direnç Partisi Başkanı Benny Gantz, dün adaylarını açıkladı (Reuters)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail’de seçimler yaklaşırken rakipler arasındaki gerilim de yükseliyor. Generallerin Partisi olarak nitelendirilen eski İsrail Genelkurmay Başkanı İsrail Direnç Partisi (Hosen L'Yisrael) lideri Benny Gantz ilk kez Netanyahu’yu sert sözlerle eleştirdi. İsrail Direnç Partisi ülke siyasetinde "Merkez Liberal Siyonist" kimliğiyle tanınıyor.

Gantz şunları söyledi: “Sen ABD’de oynarken ben askerlere eğitim veriyordum, sen İngilizceni geliştirirken ben hendeklere giriyordum, sen televizyon stüdyolarında yüzüne fondaten sürerken ben gece gündüz uyumuyordum.”

Gantz konuşmasında Netahyahu’nun milyon dolarlar kazanmak için İsrail’i terk edip ABD’ye gitmesini hatırlattı ve onu “yalnız, diktatör ve insanların kaygılarından kendini ayıran” bir kişi olarak nitelendirdi.

Gantz bu sözleri, ikinci seçim mitinginde toplanan coşkulu kalabalık karşısında söyledi. Gantz’ın sözleri birkaç kez alkışlarla kesildi. Konuşmasında bir ara 40 yıllık askeri tecrübesinden bahsetti. Görünüşe göre bu seçim kampanyası Netenyahu’yu kızdırdı. Netanyahu rakibine şöyle cevap verdi: “Kendinden utanmalısın. Asker ve subayken pek çok hayati tehlike atlattım. Bir keresinde rehineleri kurtarmaya çalışırken neredeyse hayatımı kaybediyordum.”

Daha sonra Netanyahu’nun ofisinden Başbakanın bugün (Perşembe) Suriye konusunu görüşmek üzere yapacağı Moskova ziyaretinin iptal edildiği duyuruldu. Rakipleri bu ertelemeyi Netanyahu’nun seçimdeki imajını düzeltmek için olduğunu ifade ediyorlar. Bürodan yapılan açıklamada, iki liderin yeni bir gün için anlaşacaklarını bu ertelemenin Netanyahu’nun radikal sağı birleştirmek için gerçekleştiği belirtildi.

Netanyahu, sağ oyların kaybolmaması için radikal sağ partilerin saflarını birleştirmek için çok uğraştı. Kaynaklara göre Netanyahu bu partilerin liderleriyle şahsen görüştü. Bunların içinde şiddet yanlısı olan Kahana takipçileri de vardı. Bu görüşmelerde kendilerini koalisyona alma ve bazı bakanlıkları verme vaadinde bulundu. Netahyahu’nun bu görüşmelerde “eğer birleşmezsek Gantz kazanacak ve Batı Şeria’daki topraklardan vazgeçip, Kudüs’ü bölecek bir sol hükümet kuracak” dediği öne sürülüyor.

İsrail’deki seçim kampanyaları bu akşam saat 10’da zirve yapacak. Zira, Knesette, seçim kampanyaları yapılmak üzere 45 gün süreyle kapatılacak. Ana partiler adaylarını belirlemişler ancak son anda olabilecek ittifaklar nedeniyle resmi olarak açıklamamışlardı. Gantz’ın seçim yarışına girmesi on yıl sonra ilk kez Netanyahu’nun kaybetme ihtimalini ortaya çıkarmış görünüyor. Bu yeni duruma karşı koymak için birçok parti örgütüne bir ya da birden fazla general aldı.

Öte yandan, İsrail’deki Arap partileri, bütün Arap partilerini Knesset’te bir araya getiren ve 13 sandalyeli ortak listeyi sürdürme ihtimalini tartışmak için görüşmelerine devam ediyorlar. Ancak şu ana kadar görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Editörün Seçimi

Multimedya