Buteflika karşıtı yürüyüş öncesi Cezayir sokaklarında hareketlilik

Buteflika karşıtı yürüyüş öncesi Cezayir sokaklarında hareketlilik

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 13:15
​Cezayir/Şarku’l Avsat
Cezayir, yarın cuma namazı sonrasında başlayacak halk yürüyüşü öncesinde teyakkuza geçti.

DPA tarafından yayınlanan bir rapora göre Cezayir sokaklarında önlemler alınmaya başlandı. Bu çerçevede yarın başkentteki en büyük alışveriş merkezinin kapalı olacağı ve çalışanlara ücretli izin verileceği belirtildi.

Birçok muhalif parti, 18 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden geri çekildiklerini açıklayarak, Cezayir halkına da sandıklara gitmeme çağrısı yaptı. Muhalif partiler, söz konusu seçimlerin, mevcut cumhurbaşkanının beşinci dönem görevine gelmesinden başka bir şeye yaramayacağını vurguladı. Aynı şekilde bir halk hareketi ‘gerçek bir değişime ve devlet sistemini değiştirmek için daha fazla vatandaşı çekerek ülkenin ihtiyaç duyduğu ciddiyete katkıda bulunmayı, ülkeyi ve insanlarını koruyan bir geçiş aşaması için barışçıl bir yolla gerekli koşulları sağlamayı’ amaçladıklarını belirtti. Çoğu Cezayirli aydınlardan, yazarlardan, avukatlardan ve siyasi aktivistlerden oluşan girişimin sahipleri, “Gelecek cumhurbaşkanlığı seçimleri, bir durak olsa bile, ancak ülkenin geleceğini etkileyecek yeni güç dengesini yeniden şekillendirmek için bir tasnif aracı olacak” ifadelerini kullandı.

Buteflika’ya adaylığını geri çekme çağrısı

Geçtiğimiz günlerde çok sayıda Cezayirli, farklı vilayetlerde sokaklara dökülerek, Buteflika’nın yaklaşan seçimlere adaylığını reddetti. Göstericiler, Bejaia, Kherrata, Burc Bu Ariric, Tizi Vuzu da dahil bazı bölgelerde düzenlenen protesto eylemleri sırasında farklı sloganlar atarak cumhurbaşkanına adaylık kararını geri çekme çağrısında bulundu.

Aynı şekilde muhaliflerin gerçekleştirdiği yürüyüşte, göstericiler, siyah bayraklar taşıdılar. Ülkede güvenlik boşluğu oluşmasından endişe eden yönetim ise ‘toplumsal sağduyu’ çağrısında bulunurken, güvenlik güçleri, özellikle de Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika karşıtı bir yürüyüş gerçekleştirileceği haberlerinden sonra sokaktaki yerini almaya başladı.

Protestolarda hükümet karşıtı sloganlar atan göstericiler, ‘5. Döneme hayır’, ‘Halkın iradesine ipoteğe hayır!’, ‘Cezayirlilere vesayet dayatmasına hayır!’ ve ‘Buteflika artık git!’ yazan pankartlar kaldırdı.

Cezayir’in doğusundaki Kençela şehrinde de geçtiğimiz günlerde yüzlerce eylemci, siyasi aktivist ve muhalif aday Raşid Nekkaz’ın destekçileriyle bir araya gelmesini engelleyen belediye başkanını protesto etmişti. Eylemciler, Kençela belediye binasına asılan Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın posterini indirmişti.

Belediye Başkanı Kemal Haşuf’un, Nekkaz’ın yandaşları ile bir araya gelmesini engellemesi sonrasında protesto gösterileri patlak vermişti. Haşuf, Buteflika’ya tam desteğini ilan ederek, herhangi bir adayın cumhurbaşkanına karşı çıkmasına izin vermeyeceğini söylemişti. Ancak bu taraflı tavır, şehir merkezinde büyük bir öfkeye neden oldu. Bölgedeki onlarca kişi belediye binasına doğru yürüdü. Aynı şekilde Buteflika’nın 1999 yılında iktidara gelmesinden bu yana alışık olunmayan bir şekilde göstericiler, belediye binasına asılı olan Cumhurbaşkanı Buteflika’nın posterini indirdi.

 

Editörün Seçimi

Multimedya