Makri’den Buteflika yandaşlarına seçim çağrısı

Makri’den Buteflika yandaşlarına seçim çağrısı

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 13:00
Başkentte, cumhurbaşkanının gelecek seçimlerdeki adaylığını destekleyici bir gösteri sırasında Cumhurbaşkanı Bouteflika’nın fotoğrafını taşıyan bir Cezayirli (EPA)
Cezayir/Boualem Goumrassa
Cezayir Toplumsal Barış Hareketi lideri ve Cumhurbaşkanı adayı Abdurrezzak Makri, Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika yandaşlarına, 18 Nisan’da yapılması kararlaştırılan seçimlerde kendilerini temsil edecek “başka bir adaya” oy vermeleri çağrısı yaptı.

Makri, seçim adaylığı için program gündemini sunduğu sırada Cezayirlilerin fikirlerini belirtme hakkına sahip olduğunu, boykot ve barışçıl gösterilerle Buteflika’nın beşinci dönemini reddedebileceklerini söyledi. Abdurrezzak Makri, ülkenin doğusundaki bazı bölgelerde patlak veren protesto gösterilerine de dikkati çekti.

Cezayir’in bazı bölgelerinde tanık olunan gösteriler, herhangi bir siyasi partinin çağrısı olmadan gerçekleşti. Ancak seçim öncesi dönemde şiddete maruz kalan aktivistler, sosyal paylaşım sitelerinde protesto gösterileri düzenleme çağrıları yapmıştı.

‘Buteflika’nın beşinci dönemini reddediyoruz’

Makri, “Adaylığımızı sunarak, Buteflika’nın beşinci dönemini reddettiğimizi belirttik” dedi. Toplumsal Barış Hareketi lideri, seçim programına “Cezayir’in rüyası” başlığını verirken, halkın kurtuluşu görmesinin yalnızca Cumhurbaşkanı Buteflika ile sınırlı olmadığını vurguladı. Makri, hükümet yanlısı partilerin, Buteflika yerine cumhurbaşkanlığı için sunabilecekleri isimler olduğunu söyleyerek, “Tüm siyasi partiler, bu adımı (cumhurbaşkanlığı adaylığını) reddetme hakkına sahip. Herkesin, kaosa başvurmadan bunu ifade edebileceği bir seçeneği var” dedi. 22 Şubat gösterilerinde hiçbir tehlikeyle karşılaşmadıklarına dikkati çeken yetkili, cumhurbaşkanlığı adaylığını kınamak için sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yapılan davetleri hatırlattı.

Öte yandan “Cezayir’in rüyası” ile vurgulananın, cumhurbaşkanlığı adaylığının bir dönem olarak belirlenmesi olduğu belirtildi. Buteflika, 2008 yılında anayasada ikiden fazla adaylığı engelleyen madde üzerinde değişikliğe giderek, 2009 yılında üçüncü dönem için adaylığını koymuştu. 2016 yılında yenilenen anayasa ise adaylık süresi en fazla 2 dönemle sınırlandırıldı. Yani bu yılki seçimleri kazanması halinde Buteflika’nın bu yılki görevi yeni anayasa uyarınca ilk dönem olacak.

Makri, cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması halinde “daha fazla yabancı sermaye çekerek ülkedeki yatırım oranını iyileştireceğini ve yolsuzluğu ortadan kaldıracağını” belirtti.

3 parti üyesi gözaltına alındı

Öte yandan Cezayir’in en eski muhalefet partisi olan Sosyalist Güçler Cephesi (FFS), 20 Şubat’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinin boykot edilmesi için başkentin merkezinde broşür dağıtan 3 parti üyesinin gözaltına alındığını açıkladı. Gözaltına alınanların partideki üniversite öğrencileri bölümü yetkilisi Massinisa Buskin, Dayanışma Sektörü yetkilisi Asila Idir ve parti sekterinin birinci danışmanı Mustafa Samat olduğu belirtildi. Aktarılana göre söz konusu isimler, sorgulanmak üzere polis karakoluna götürüldü. Bu çerçevede yetkili makamlar, seçim sürecindeki siyasi faaliyetlerin yalnızca seçimlere aday partiler tarafından yürütülebileceğini duyurdu. FFS ise, söz konusu durumu “muhalefeti bastırma” eylemi olarak nitelendirdi.

Diğer taraftan birkaç parti ve muhalif isimler, 20 Şubat’ta İslamcı lider Abdullah Caballah’ın daveti üzerine Adalet ve Kalkınma Partisi genel merkezinde “partiyi temsil edecek bir aday konusunda anlaşma sağlamak” için bir araya geldi.

Toplantıda ayrıca, eski Başbakan ve Ulusal Kurtuluş Cephesi lideri Ali Benflis, Demokratik Güçler Birliği Başkanı Nureddin Bahbuh, Yeni Şafak Partisi lideri Tahir Baibeş ve eski Enformasyon Bakanı Abdulazizi Rahabi de yer aldı. Medyadan uzak gerçekleştirilen toplantı sonucunun, bugün duyurulması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya