Yemani'den uluslararası topluma: Husilere baskı yapın

Yemani'den uluslararası topluma: Husilere baskı yapın

Perşembe, 21 Şubat, 2019 - 12:30
​Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani (Getty)
Aden/Ali Rebi
Birleşmiş Milletler’in (BM) Yemen Özel Temsilcisi, Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) verdiği brifingde İsveç Anlaşması’nın uygulanması ve Hudeyde’de yeniden konuşlanma meselelerinin ilk aşamasında uzlaşı sağlandığını belirtmesine rağmen, Yeniden Düzenleme Koordinasyon Komitesi (RRC) Başkanı Danimarkalı General Michael Lollesgaard’ın çözüm ve yeniden konuşlanmaya ilişkin çabaları Husi engeller dolayısıyla hala askıda bekliyor.

Bu çerçevede Yemen’deki hükümet kaynakları, BM Özel Temsilcisi tarafından rapor edilen yeniden konuşlanma sürecinin, Husilerle “Hudeyde şehri ve üç limandan (Hudeyde, el-Salif ve Ras İsa) geri çekilme, personellerin iadesi ve kuruluşların meşru hükümete teslimi hususunda” kapsamlı bir anlaşma imzalanmadan başlamayacağını açıkladı.

Kaynaklara göre, RRC’de Tuğgeneral Sağir bin Aziz başkanlığındaki hükümet heyeti üyeleri, yeniden konuşlanma, geri çekilme, liman ve yerel yönetim de dahil İsveç Anlaşması’nda yer alan tüm maddeler hususunda kapsamlı bir anlaşmaya bağlılıklarını sürdürüyor.

Kaynaklar, ilk aşamada Ras İsa ve el-Salif limanlarından geri çekilmenin gerçekleşmesi için Husilere boyun eğmek isteyen General Lollesgaard ile görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

Öte yandan Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, 20 Şubat’ta Riyad’da İsveç’in Ortadoğu ve Kuzey Afrika Özel Temsilcisi Peter Simapi ile bir araya gelirken, Stockholm anlaşmasının tam olarak uygulanması için Husi milislere daha fazla uluslararası baskının yapılması gerektiğini vurguladı.

Resmi kaynaklar, el-Yemani'nin İsveç Temsilcisi ile Hudeyde, esirler ve Taiz anlayışına ilişkin gelişmeleri görüştüğünü belirtti. Aynı şekilde Halid el-Yemani'nin Yemen krizi ve Stockholm Anlaşması’nın uygulanması hususunda meşru hükümetin konumu ve Yemen Devlet Başkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin vizyonu hakkında bilgi verdiği ifade edildi.

Yemen’de SABA haber ajansına göre Bakan el-Yemani, uluslararası toplumun Stockholm Anlaşması’nı kurtarmak ve sonuçlarını uygulamak için Husi milislere daha fazla baskı uygulaması gerektiğine dikkati çekti.

El-Yemani, “Yemen hükümeti, anlaşmanın uygulanmasında olası bir başarısızlığı seçenek olarak görmüyor. Çünkü bu durum, Yemen’deki barışın inşa aşamasının gerektirdiği güven artırıcı önlemler için tehdit oluşturuyor” dedi.

BM’nin Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths de geçen salı günü BMGK’ya verdiği brifing sırasında Hudeyde meselesiyle ilgili Stockholm Anlaşması’nın uygulanmasında önemli bir ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Ürdün’ün başkenti Amman’daki bürosundan telekonferans yoluyla açıklamada bulunan Griffiths, iki tarafın yani meşru hükümet ve Husilerin, Hudeyde’de yeniden konuşlanma planının ilk aşaması üzerinde uzlaşı sağladığını açıkladı.

Özel Temsilci, “İki taraf da ilk adım olarak el-Salif ve Ras İsa limanlarında, ardından Hudeyde limanında yeniden konuşlanma ve ikinci adım olarak da insani kuruluşlarla ilgili hayati alanlarda yeniden konuşlanma konusunda mutabık kaldı” dedi.

Uzlaşının, Kızıldeniz değirmenine erişimi kolaylaştıracağına dikkati çeken Martin Griffiths, iki tarafa da “daha fazla gecikme kaydetmeden anlaşmayı biran önce uygulama ve yeniden konuşlanma meselesinin ikinci aşamasının detaylarını derhal kabul etme” çağrısında bulundu.

Meşru hükümete destek veren siyasi aktivistler ise RRC Başkanı General Michael Lollesgaard’ı önceki Başkan Patrick Cammaert’in anlayışlarından uzaklaşmakla suçladı.

Diğer taraftan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Husi milislerin kullandığı ifadelerin Hudeyde şehrine dair yeniden konuşlanma uzlaşısının uygulanması da dahil, mevcut eylemleriyle tutarlı olması gerektiğini vurguladı. Karkaş, kişisel Twitter hesabı aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Husilerin ifadeleri, Hudeyde’de yeniden konuşlanma da dahil eylemleriyle tutarlı olmalıdır” dedi.

BAE’li bakan, Husilerin uygulamaya koymadığı eski taahhütlerine dikkati çekerek, “Uygulama konusunda bir başarı, daha fazla umut verici sonuçlar sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Lollesgaard’ın görüşüne göre Husiler, hükümet güçlerinin şehrin güneyinden ve doğusundan geri çekilmesi karşılığında ilk aşamada Hudeyde limanı dahil olmaksızın el-Salif ve Ras İsa limanlarından geri çekilecek ve yiyecek depolarının bulunduğu Kızıldeniz Değirmeni’ni içeren bölgeleri terk edecek. Daha sonra ise “güvenlik durumunun düzenlenmesi, Hudeyde şehri ve üç limanın idaresi, meşru hükümete teslim edilecek mekanizmalardan” önce yeniden konuşlanmanın son aşaması görüşülecek.

Hükümet heyeti, Hudeyde’deki mayınların temizlenmesi, yolların açılması, milislerin kovduğu eski personellerin iadesi de dahil olmak üzere tüm detayların çözülmesi konusunda ısrar ediyor.

Hudeyde’deki kaynaklara göre Husiler, eski RRC Başkanı Hollandalı General Patrick Cammaert’in ekibi ile yaşananları tekrarlamaya çalışıyor. Husiler, Cammaert’in görevde olduğu dönemde Hudeyde limanından görsel olarak geri çekilmiş ve yerel güvenlik güçlerinin üniformalarını giyerek faaliyet göstermişti.

Bu çerçevede birçok gözlemci, Husilerin, geri çekilme ve Hudeyde konulu İsveç Anlaşması’nı uygulama konularında ciddi olmadığı görüşünde. Gözlemcilere göre Husiler, şehirdeki varlıklarını güçlendirmeye ve askeri duruma hazırlık için saflarına yeni bireyler toplamaya çalışıyor.

Editörün Seçimi

Multimedya