​Fas eski Başbakanı’ndan Fransız lobisine suçlama

​Fas eski Başbakanı’ndan Fransız lobisine suçlama

Salı, 19 Şubat, 2019 - 15:00
Fransızca eğitim konusunda tartışmalara tanık olan Rabat’taki ilkokul öğrencileri (Reuters)
Rabat/ Latife El-Aruseni
Adalet ve Kalkınma Partili (PJD) Fas eski Başbakanı Abdelilah Benkirane, Fransız lobisine suçlamada bulunarak, Fransızcanın tahakküm aracı olarak dayatıldığını, Fas’ın İslam, Arap ve Berberi kimliğinden uzaklaştırılmaya çalışıldığını belirtti.

Benkirane önceki gece Facebook hesabından yayınladığı bir videoda, Fransızcanın tüm eğitim materyalleri için benimsenmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Benkirane’nin bu sözleri, parlamentodaki eğitim ve öğretim sistemi ile bilimsel araştırmalar sistemi hakkındaki kanunun görüşülmesinin başlamasıyla ortaya çıkan tartışmaların ardından geldi. Milletvekilleri değişikliklerin hükümet tarafından onaylanan asıl metne aykırı olduğunu belirtirken, Fas’ta lise çağına kadar Arapça yerine Fransızca eğitim alınması gerekli görülüyor.

İstiklal Partisi lideri Nizar Barka, eğitim dilinin Arapça olmamasına eleştiride bulunarak, Benkirane’yi destekledi. Aynı zamanda Yükseköğrenim Kurulunun eski bir üyesi olan Benkirane, yasa hakkında görüş bildirmeye karar verdiğini ve yasa tasarısının Başbakanlık görevindeyken hazırlandığını belirtti. Kanun değişikliğinin, Başbakan olduğu dönemde kendisine Fas Kralı 6. Muhammed tarafından verildiğini belirterek, yapılan değişikliğin stratejik vizyona aykırı bir şekilde kabul edildiğini söyledi. Eski Başbakan konu ile ilgili açıklamada, bunun siyasi olarak benimsendiğini ve önlenemeyeceğini söyledi. Benkirane açıklamasında, ülkedeki eğitim sisteminin bozulmasının sebebinin Arapçadan kaynaklı olmadığını ifade etti.

Eski Başbakan, Fas’taki güçlü Fransız lobisinin kendisi ile savaşan asıl rakipleri olduklarını ancak bunun Fransa’nın resmi bir yaklaşımı olmadığını belirtti. Fransa’ya karşı olmadıklarını, önemli ve dostane bir ülke olduğunu vurgulayan Benkirane, ancak bu durumun Arap kimliğinden vazgeçecekleri ve kendilerini Fransızların yerine koyacakları anlamına gelmediğini vurguladı.

Eski Başbakan Abdelilah Benkirane, İsrail hükümetinin resmi dilde eğitimin önemine işaret ederek, İsrail’de İbranice’de bilimsel konularda çalışmalar yapıldığını, İbranice ile Arapçanın aynı dil ailesine mensup olduğunu belirtti.

Benkirane yasanın değişiklik yapılmadan yürürlüğe girmesi durumunda deneyimin başarısız olacağını ifade ederek, Fas’ta Fransızca olarak eğitim verecek yeterli eğitimcinin bulunmadığının altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya