​ABD'ye ölüm çağrısı yapan DEAŞ'lı ABD'ye dönmek istiyor

​ABD'ye ölüm çağrısı yapan DEAŞ'lı ABD'ye dönmek istiyor

Salı, 19 Şubat, 2019 - 11:15
ABD'li Hüda Müsenna (The Guardian)
Londra/Şarku’l Avsat
DEAŞ örgütüne katılan ABD'li bir kadın daha önce ailesinin talebi üzerine bir İngiliz vatandaşı kadının ülkesine geri döndüğü gibi ABD'ye geri dönmek istediğini açıkladı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan ABD'li Hüda Müsenna, DEAŞ örgütüne katıldığı için büyük bir üzüntü duyduğunu belirtiyor.

Gazeteye göre, 24 yaşındaki Hüda Müsenna, yaklaşık 39 bin kişinin yaşadığı Suriyeli mülteci kamplarındaki 1.500 yabancı çocuk ve kadından biri.

Müsenna, sosyal medyada “ABD'li sivillerin öldürülmesi” için çağrı yapan en önemli DEAŞ militanlarından biriydi.

Hüda Müsenna, gazeteye dört yıl önce ABD’den ayrıldığında büyük bir hata yaptığını ve internet üzerinden beyninin yıkandığını iddia etti.

18 aylık oğlu olan Müsenna, kendisinin ve  arkadaşlarının DEAŞ’a katıldıklarında İslami ilkelere uyacaklarını düşündüklerini ancak gerçeklerin aksi yönde olduğunu fark ettiklerinde artık çok geç olduğunu" ifade etti.

Hüda Müsenna “cahil zamanlarımızdı ve radikalizm yanlısı olduk. Ben, Allah için iyi bir şey yaptığımı zannettim” dedi.

DEAŞ'lı kadın gazeteye önce örgütün kalesi Rakka’da yaşadığını ve buradan Avusturalyalı bir radikalle evlenerek Musul’a gittiğini anlattı. Hüda Müsenna, kocası Ayn el-Arab'ta (Kobani) öldürüldüğü zaman öfke ve heyecan dolu tweetler atmıştı. Hüda Müsenna, DEAŞ’a katılım çağrısı yaptığı tweete şunları yazmıştı:

“Ey Amerikalılar uyanın! Kadınlar ve erkekler yapacağınız çok şey var. En büyük düşmanınızın hakimiyet altındasınız.  Bu kadar uyku yeter! Onları öldürün! Büyük bir kamyon kiralayıp kalabalıkların üzerine sürüp onları ezebilirisiniz!”

Müsenna, 2015 yılı boyunca yazılan bu tür tweetlerin kendine ait olmadığı, hesabının bir başkası tarafından ele geçirildiğini ileri sürdü. Hüda Müsenna daha sonra örgüt saflarında savaşan Tunuslu bir militanla evlendi ve Adem adını verdiği bir oğlu oldu. Eşi de kısa bir süre sonra çatışmalarda öldürüldü.

Hüda Müsenna, eşinin ailesinin çok tutucu olduğunu ve hareketlerine kısıtlama getirdiğini anlattı ve oğlu için de örgüt hakimiyetinde aldığı ideolojik eğitim dolayı kaygı duyduğunu belirtti.

Müsenna, ABD’ye dönmek istediğini bir daha Ortadoğu’ya gitmeyeceğini söyledi. Bunun için kendisine ABD’ye dönmek için ikinci bir fırsat tanınmasını isteyen Müsenna pişman olduğunu vurguluyor.

ABD Başkanı Donald Trump Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ülkelerine dönmek isteyen Avrupalı özellikle İngiliz DEAŞ mensubu sayısının 800’e ulaştığını söylemişti.

 

Editörün Seçimi

Multimedya