​Suudi Arabistan ve Pakistan’dan ortak açıklama

​Suudi Arabistan ve Pakistan’dan ortak açıklama

Salı, 19 Şubat, 2019 - 10:30
Suudi Veliaht Prens, Pakistan Başbakanı İmran Han ile birlikte (SPA)
Suudi Arabistan ve Pakistan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın İslamabad ziyareti hakkında, dün, ortak bir açıklama yayınlanarak, iki ülke arasındaki uzun tarihsel ilişkilere vurgu yaptı.

Söz konusu açıklamaya göre Pakistan Başbakanı İmran Han, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in gerek başarılı hükümet çalışmaları, gerekse her yıl kutsal toprakları ziyaret eden milyonlarca hacıya yönelik hizmetlere ilişkin liderlik rolüne övgüde bulunurken, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın Suudi Arabistan'ı hızlı ilerleme ve refah seviyesine taşıyan birçok yatırım ve kalkınma dosyasına ilişkin liderliğinden övgüyle bahsetti.

‘Suudi Arabistan, Yemen’i desteklemeye devam edecek’

Veliaht Prens Muhammed bin Selman ise Pakistan'ı ‘İslami ekonomik ve sosyal temellere dayanan bir refah devletine’ dönüştürmek isteyen İmran Han’a övgüde bulunarak, Suudi Arabistan’ın kendisini desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Her iki taraf da dostça bir atmosferde geniş kapsamlı tartışmalar yapıldığını dile getirirken, iki ülke arasında liderlik düzeyindeki temasların gelişmesinden dolayı duydukları memnuniyeti ifade etti.

Pakistan, Suudi Arabistan’ın dünyada İslam ümmetinin karşı karşıya kaldığı sorunları çözmede yürüttüğü liderlik ve olumlu rolünü takdir ettiğini belirtirken, Suudi Arabistan, Pakistan'ın, İslam dünyasındaki önemli tutumu ile bölgesel ve küresel barış ile güvenlik konusundaki çabalarına övgüde bulundu.

Taraflar, askeri ve güvenlik alanındaki ilişkilerinin güçlü olmasından duydukları memnuniyetin altını çizerek, ortak hedeflere ulaşmak için bu alanda daha fazla işbirliğine gitmeye karar verdiklerini ifade etti.

Her iki ülke de radikalizm ve terörle mücadeleye devam etme konusundaki taahhütlerini yenileyerek, terörle mücadelede her iki tarafın yaptığı başarı ve fedakarlıklara karşı derin takdirlerini dile getirdi.

Suudi Arabistan ve Pakistan, uluslararası toplumu, uluslararası terörle mücadeleye yönelik bütün çabaları bir araya getirme yönünde sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

Her iki taraf da 1967 sınırları içinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması gibi Filistin halkının meşru haklarının güvence altına alınmasını öngören Arap Barış Girişimi ve uluslararası meşruiyet kararları uyarınca, Ortadoğu’da adil, kapsamlı ve kalıcı bir barış elde edilmesine yönelik umutlarını dile getirdi.

Veliaht Prens, Pakistan Başbakanı'nın Hindistan ile diyaloğa girmesine övgüde bulunarak, diyaloğun, bölgede barış ve istikrarı sağlama ile sorunları çözmede tek yol olduğuna dikkat çekti.

İki taraf da komşu ülkelerdeki milyonlarca Afgan mültecinin eve dönebilmesi, ülke kalkınmasına katkıda bulunabilmesi ve orada kalıcı bir barış sağlayabilmesi için Afganistan'da barış ile istikrarı desteklemenin önemine vurgu yaptı.

Suudi Arabistan, Pakistan'ın milyonlarca Afgan mülteciye karşı cömert misafirperverliğine ve Pakistan’ın Afganistan bağlamındaki diğer girişimlerine övgüde bulundu.

İki kardeş ülke, ilişkiler geliştirmek ve çeşitli alanlarda kurumsal ilişkiler kurmak amacıyla, Suudi Arabistan ve Pakistan arasında, Riyad tarafında Veliaht Prens, İslamabad tarafında ise Başbakan’ın başkanlık ettiği üst düzey bir Koordinasyon Konseyi kurmaya karar verdi.

Veliaht Prens ve Pakistan Başbakanı’nın görüşmeleri, iki kardeş ülke arasında yatırım ve ticaret hacminin artmasına katkıda bulunacak, 20 milyar dolarlık mutabakat zaptı ve anlaşmalar imzalanmasına şahit oldu.

Suudi Arabistan, Pakistan hükümeti tarafından ülkede ticaret ve Pakistan'da doğrudan yabancı yatırımları kolaylaştırmak için başlattığı girişimleri takdir ederken, Pakistan Başbakanı, Suudi Arabistan'ı Pakistan'daki ekonomik büyüme ve gelişmenin ortağı olmaya çağırdı.

Veliaht Prens, Başbakan İmran Han’ın Pakistan’ın ekonomik ve sosyal altyapısını geliştirme çabalarına övgüde bulunurken, bölgenin kalkınması ve refahına katkıda bulunacak olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru’nun (CPEC) potansiyeline vurgu yaptı.

Suudi Arabistan ve Pakistan, barış ve dinlerarası uyumu arttırmak için farklı inançlara mensup kişiler arasında diyalog, saygı ve anlayışı destekleme çağrısında bulunurken, dünyada Müslümanlara karşı işlenen vahşet ve insan hakları ihlallerini de şiddetle kınadı.

Editörün Seçimi

Multimedya