​İran’dan seyir füzeleriyle donatılmış yeni denizaltı

​İran’dan seyir füzeleriyle donatılmış yeni denizaltı

Salı, 19 Şubat, 2019 - 08:15
Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Bender Abbas şehrinde seyir füzeleriyle donatılan Fatih denizaltısının açılışında (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD ile gerilimin arttığı bir dönemde seyir füzeleriyle donatılmış bir yerli üretim denizaltının tanıtımını yaptı.

Reuters’ın haberine göre Ruhani, Fatih isimli yerli üretim yeni denizaltının donanmaya katıldığını duyurdu. İran basını denizaltının, torpidolar, deniz mayınları ve sualtı konumundan su üstü hedeflere yönelik fırlatılabilecek seyir füzeleri dâhil modern silahlarla donatıldığı ve 600 ton ağırlığında olduğunu yazdı.

Ruhani’den Körfez vurgusu

İran Cumhurbaşkanı denizaltı için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, İran’ın Körfez ülkeleri ile kardeşçe ve dostane ilişkiler kurmayı hedeflediğini belirterek, ABD ile olan bölge ilişkilerine sert eleştiride bulundu.

Atılan bu adım, İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanın Zahedan’da yaşanan olaydan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) suçlamasından sonra geldi. Ruhani, ülkesinin bölgede hırslı olduğunu söylediğini reddederken, “Güçlü bir İran’ın topraklarda emelleri olduğunu düşünüyorlar. Ancak ABD’nin bölgeyi istikrarsızlaştırmasını görmüyorlar” dedi.

Devrim Muhafızlarından yeni tehdit

Ruhani’nin bu açıklamaları, ülkenin güneydoğusunda bulunan Devrim Muhafızları unsurlarını taşıyan otobüse yapılan saldırının ardından geldi. Olayda 40 kişi hayatını kaybederken çok sayıda kişide yaralandı.  

Devrim Muhafızları komutanı yaşanan olayın ardından Pakistan’ı tehdit ederken, Ruhani’den Suudi Arabistan ve BAE için harekete geçme talebinden bulundu. Komutan açıklamasında ayrıca, Devrim Muhafızlarının intikam alacağı vurgusu yaptı.

Mevrim Muhafızlarına yönelik gerçekleştirilen saldırının sorumluluğunu Ceyşul Adl isimli muhalif grup üstlendi.

Editörün Seçimi

Multimedya