Veliaht Prens’in Asya turu

Veliaht Prens’in Asya turu

Salı, 19 Şubat, 2019 - 08:00
Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Pakistan, Hindistan ve Çin’i kapsayan Asya turu başladı.

Bu tur, çok önemli ve sadece kıta değil bütün dünya için bir gelecek oluşturacak ekonomik ve siyasi boyutları bulunmaktadır. Veliaht Prens’in birinci durağı Pakistan’dı. Bu ziyaret, Suudi Arabistan ile tarihi ilişkileri, siyasi, askeri ve güvenlik koordinasyonu olan bir ülke ile var olan güçlü ilişkileri pekiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bugün, büyük ekonomik ve kalkınma sorunları ile karşı karşıya olan Pakistan’da eyaletlerdeki kabile ve aşiretlerin etkisi ile mücadele iddiası ile iktidara gelen yeni bir hükümet bulunmaktadır.

Aynı şekilde Pakistan, Çin’in başlatmış olduğu ve Suudi Arabistan’ın da desteklediği, ‘Bir Kuşak’ yatırım programının önemli bir parçasıdır. Pakistan’ın kendisini de bu programı, faydalanabileceği bir ekonomik büyüme fırsatı olarak görmektedir. Coğrafi olarak ise Asya ekonomisini yöneten 2 ülke olan Çin ve Hindistan arasında yer alan Pakistan, dünyanın en önemli ekonomilerinden birini oluşturmaktadır.

Son zamanlarda dünyanın dört bir yanında yoğun nüfusa sahip önemli ülkelerde, petrol rafinerileri yatırımlarını genişletmeye yönelmiş bulunan Suudi Arabistan, gelişmekte olan pazarlarda ürünlerini desteklemek için daha önce Filipinler, Güney Kore, ABD ve Japonya’da yaptığı gibi rafineri alımına doğrudan yatırım yapmaktadır.

Asya turunun bir sonraki durağı Hindistan’da çok önemlidir. Çünkü Hindistan-Suudi Arabistan ilişkileri, geleneksel olarak en iyi durumda olduğu zaman bile resmiydi. Ancak bugün ve Suudi Arabistan dış politikasındaki yeni yönelim ile Hindistan ile ilişkilerin eskiden olduğu gibi ele alınması mümkün değildir. Zira Hindistan bu yıl, yüzde 7.3 büyüme oranı ile dünyadaki en yüksek ekonomik büyümeyi gerçekleştirecek olan güçlü bir ekonomidir.

Hindistan ekonomisinin bu yıl Alman ekonomisini geçerek dünyanın 4. büyük ekonomisi olacağı tahmin edilmektedir. Hindistan’ın ayrıca birkaç yıl içerisinde de Çin’i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olması beklenmektedir.

Hindistan, Tata, Reliance, Infosys, Bajaj, Goodrich gibi dünya çapında yayılmayı ve ihracat yapmayı başaran dev şirket grupları oluşturdu. Hatta Jaguar ve Land Rover gibi dev otomotiv şirketlerini satın alan Tata ya da Avrupa kıtasındaki en önemli demir ve çelik fabrikalarını ele geçiren Mittal şirketi veya akaryakıt ve madeni yağlar devi Gulf şirketini satın alan Hinduja Grup’un yaptığı gibi sektörlerinin en büyük şirketlerini satın almayı başardı.

Ekonomisi Fransa ve İngiltere’den daha büyük hale gelen Hindistan’ın küresel öneminin artması ile Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olması gerektiği yönündeki talepler de arttı. Kısacası Hindistan, bugün büyük ve etkili bir devlettir.

Dünyanın dört bir yanında gurbette yaşıyan milyonlarca vatandaşı, başarı öyküleri yazmakta ve birçoğu dünyanın en önemli ve büyük şirketlerini yönetmektedir. Dolayısıyla bu ziyaret, Arjantin’de gerçekleştirilen son G20 Zirvesi çerçevesinde Veliaht Prens ile Hindistan Başbakanı Narendra Modi arasında gerçekleşen görüşme sırasında Narendra Modi tarafından yapılan dostane davetin sonucu olarak gerçekleşmiştir.

Hindistan Başbakanı Modi, iş dünyasının dostu bir politikacı olarak bilinmektedir. Bu da iki ülkenin de kendisine sürdürülebilir fayda sağlaması beklenen stratejik ilişkilere hazır olduğu anlamına gelmektedir. Nasıl ki Suudi Arabistan, yatırım yapma ve Hindistan’daki ekonomik fırsatlardan yararlanma imkanına sahipse, Hindistan özel sektörü de Suudi Arabistan’ın kendisine sunabileceği yatırım fırsatlarını değerlendirmekte isteklidir.

Veliaht Prens’in üçüncü durağını oluşturacak olan Çin ziyareti ise Çin-Suudi Arabistan arasında inşa edilen ve hayata geçirilen projeleri güçlendirme amacını taşımaktadır. Zira ekonomik ilişkilerin geliştiği Çin, bilinen diğer projeler yanında Aramco şirketi ile birlikte Cizan ekonomik şehrindeki en önemli yatırımcılardan biridir. Dolayısıyla bu ziyaretin en önemli olaylarından biri de proje bazında ve hedeflenen sektörlerin kalitesinde ortaklık tabanını genişletmek olacaktır.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın bu turu, Suudi Arabistan’ın dış ekonomik politikasının Asya ayağını oluşturmaktadır. Politik gerçekçilik ile dünya pazarlarında gerçekleşen değişimleri okumanın bir sonucu olarak gerçekleşmektedir.

           

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya