Ülkelerine geri dönen DEAŞ'lılar Fas' ta krize neden oldu

Ülkelerine geri dönen DEAŞ'lılar Fas' ta krize neden oldu

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 20:00
Fas Adli Araştırmalar Merkez Ofisi Müdürü Abdülhak Hiyam (Getty)
Londra/Şarku'l Avsat
Suriye, Irak ve Libya gibi gerilim alanlarındaki radikal örgütlerin saflarında savaşan militanların geri dönüşü dosyası ve uyuyan terör hücreleri meselesi, Fas güvenlik hizmetlerini oldukça meşgul ediyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Fas makamları, DEAŞ saflarında savaştıktan sonra geri dönen kişileri tutuklayıp kovuşturma başlattı. Bu kimseler 2015 yılında kabul edilen bir yasa uyarınca 10 ila 15 yıl arası hapis cezasına çarptırıldılar.

Fas İçişleri Bakanlığı, Cuma günü yaptığı açıklamada, terörle mücadele yasası uyarınca tutuklanan bir kişinin de aralarında bulunduğu DEAŞ mensubu olduğu düşünülen 5 şüphelinin ait olduğu bir terör hücresinin çökertildiği belirtildi. Açıklamada, Merkez Adli Araştırma Bürosu’nun, Fas'ın güneybatısında bulunan Safi kentinde aktif olan ve terörle mücadele yasası uyarınca tutuklanan 21 ve 36 yaşları arasındaki 5 militanlık bir hücreyi çökerttiği kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca şüphelilerin DEAŞ örgütüne mensup olduklarını itiraf ettikleri ve Fas Krallığı'nın güvenliğine ve istikrarına zarar vermek amacıyla bu terör örgütünün yıkıcı eylemlerine dahil olmaya hazır oldukları belirtildi. Bu kişilerin örgütün sahadaki unsurlarından biri ile koordineli olarak Irak ve Suriye’deki örgüt saflarına katılmayı planladıklarının belirtildiği açıklamada, şüphelilerden birinin Sahel bölgesindeki DEAŞ sempatizanı olan gruplardan birine katılmaya çalıştığı kaydedildi.

'Gerilim' noktalarından geri dönenler

2015'te yayınlanan resmi bir rapora göre Irak ve Suriye'deki DEAŞ saflarında yer alan Faslıların sayısının bin 500'den fazla olduğu tahmin ediliyor. Fas Adli Araştırmalar Merkezi Ofisi Müdürü Abdülhak Hiyam, bu kişilerden 200'den fazlasının Fas'a döndüğünü ve adalete teslim edildiğini açıkladı.

Independent Arabia'dan Fadi Mattar'ın haberine göre gerilim bölgelerinden dönen kimselere ilişkin yasa, polisin onları adalete teslim etmeden önce gözaltına alınmalarına ve sorguya çekmelerine izin veriyor.

Hiyam, açıklamasının devamında, söz konusu kimselerden geri kalanının intihar operasyonlarında veya bölgedeki devlet teşkilatıyla savaşan uluslararası koalisyon kuvvetlerinin yürüttüğü operasyonlarda öldüğünü, bazılarının ise kaçtığını belirtti.
Fas, dini alanı yeniden yapılandırmak, terör eylemlerini planlayan hücrelerin oluşumuna katıldığından şüphelenilen kimselere yönelik tutuklama operasyonlarını yoğunlaştırmak ve terörle mücadele yasalarını sıkılaştırmak yoluyla terörle mücadelede oldukça aktif bir politika izliyor.

Fas’ta son yıllarda DEAŞ tarafından gerçekleştirilen saldırılara tanık olunmadı. 2003 yılında Kazablanka'da gerçekleştirilen saldırılarda 33 kişinin, 2011 yılında gerçekleştirilen saldırıda ise 17 kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Ayrıca 2018 yılının sonlarında, Fas’ın güneyinde bulunan Marakeş yakınlarındaki bir turistik bölgede, iki İskandinav turist DEAŞ terör hücresine mensup olduğundan şüphelenilen kişiler tarafından öldürülmüştü. Bununla birlikte, terör hücresinin lideri olan 25 yaşındaki Abdussamed İcud, daha önce örgütün Irak ve Suriye'deki kontrol alanlarına gitmeye çalışmaktan mahkum edilmişti.

Kovuşturmaların durdurulması talepleri

Fas'ta İslami Tutukluların Savunulması Koordinasyonu, gerilim alanlarından dönen kimselere ilişkin kovuşturulmaların durdurulması çağrısında bulundu. Koordinasyon sözcüsü Abdurrahim Gazali, bu gençlerin Suriye ve Irak’a göç etmelerin sebebinin, Suriye'de cihad için seferberlik çağrısında bulunan fetvalar olduğunu söyledi.
Sözcü, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Neden söz konusu kişiler kovuşturuluyor da, aralarında Faslı alimlerin de bulunduğu ulema tarafından cihad için göç fetvası veren kimseler kovuşturulmuyor?” dedi.

2013 yılında Kahire'de Müslüman Alimler Birliği tarafından düzenlenen bir konferansta, Suriye'de cihadın gerekliliği üzerine çağrıda bulunulmuştu.

Fas Suriye Birliği adlı bir grup ise 2018'in başlarında yaptığı açıklamada, Fas’ın çıkarlarına karşı düşmanca bir niyetlerinin olmadığını dile getirerek, Fas makamlarını, saygınlıklarını korumak için Suriye’deki göçmeler dosyasını çözmeye çağırmıştı.
Resmi istatistikler

Merkez Adli Araştırmalar Bürosu tarafından en son yayınlanan resmi istatistikler, aralarında sabıka kaydı bulunan 292 kişi de dahil olmak üzere, 2015'ten bu yana 3 bin 129'dan fazla kişinin tutuklandığını gösteriyor. Merkez Adli Araştırma Bürosu, 2015 ve 2018 yılları arasında DEAŞ örgütü ile farklı seviyelerde irtibatı bulunan 51 hücre ile birlikte diğer birtakım bağlantıları bulunan 6 hücreyi çökerterek toplamda 57 terör hücresini ortadan kaldırdı.

Terör hücrelerinin çökertilmesi sırasında gözaltına alınan yabancıların sayısı 22’yi buluyor. Bunlar arasında 8 Suriyeli, 3 Afgan, 2 Fransız, 2 Türk ve birer tane İtalyan, Hintli, Gineli, Mısırlı, Lübnanlı, Rus ve Tunuslu bulunuyor. Tutuklananlar arasında ayrıca Cezayir kökenli bir Fransız dışında hepsi Fas kökenli olan 10 Belçikalı ve 5 Fransız ve bir İspanyol bulunuyor.

Merkez Adli Araştırma Bürosu tarafından yayımlanan rakamlar, Fas’ta son 4 yıl içerisinde çökertilen terör hücrelerinde bir düşüş olduğunu gösteriyor. Nitekim 2015 yılında 21 terör hücresi çökertilirken, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla 19, 9 ve 9 terör hücresi ortadan kaldırıldı.

Editörün Seçimi

Multimedya