Modern İspanyol demokrasi tarihindeki en kısa hükümet

Modern İspanyol demokrasi tarihindeki en kısa hükümet

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 14:30
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez bütçe sorunu ile karşı karşıya kaldı
Madrid/Şevki el-Rayes
İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, meclise sunduğu 2019 yılı bütçesinin reddedilmesinin ardından 28 Nisan'da erken seçime gidileceğini açıkladı.

Sanchez, Cuma günü kabine toplantısı sonrasında modern İspanyol demokrasi tarihindeki en kısa hükümet döneminin sona erdiğini ilan ederek, önümüzdeki Nisan ayında erken seçimlerin yapılacağını açıkladı.

İspanyol siyasi sahnesine gölge düşüren Katalan krizinin etkisiyle Katalan milletvekilleri, geçtiğimiz Çarşamba günü Madrid'deki merkezi hükümet ile Barcelona'daki bağımsızlık yanlıları arasında diyaloğun kopmasına tepki göstererek, bütçe tasarısı için hükümete verdikleri desteği geri çekmişti. Francisco Franco rejiminin düşmesiyle başlayan demokrasi döneminde, sosyalist bir lider olan Felipe Gonzalez'in başbakanlığındaki hükümetinden sonra ilk kez bir hükümetin meclise sunduğu bütçe reddedildi.

Sanchez, yaptığı basın toplantısında, “Bu ilişkiden çok mutlu oldum. Umarım geri dönecek ve daha uzun süre bir arada olacağız” dedi.  Sanchez’in daha önce de yaptığı gibi yeniden küllerinden doğması bekleniyor. Bask ve Galisya özerk yönetimlerinde 25 Eylül 2016’da yapılan yerel parlamento seçimlerinde Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) 'tarihi hezimet' olarak nitelenen sonuç almasının ardından parti lideri Sanchez, PSOE’deki Genel Sekreterlik görevini bıraktığını açıklamıştı. 

Sanchez, erken seçim tarihini açıklamasının ardından yaptığı konuşmada, “Sosyalistler ne zaman yönetime gelse yeminlerine vatana ihanet suçlamalarıyla başlar… Ancak Katalanların bağımsızlığını ilan etmesi ve referandum, sağcılar iktidardayken oldu” diye konuştu.

Sanchez’in yakın çevresi seçim sonuçlarına dair iyimserliğini korusa da İspanya 4 yıldan kısa bir süre içinde 3. kez genel seçim için sandık başına gideceği kesinlik kazandı.

Editörün Seçimi

Multimedya