Keşmir'deki saldırıda en az 44 güvenlik personelinin öldüğü duyuruldu

Keşmir'deki saldırıda en az 44 güvenlik personelinin öldüğü duyuruldu

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 13:15
Askeri konvoyu hedef alan intihar saldırısının gerçekleştiği bölgedeki Hint birlikleri
İslamabad/Cemal İsmail
Hindistan basınında çıkan haberler, Hindistan’ın kontrolündeki Cammu Keşmir’in Pulwama bölgesinde perşembe gecesi bomba yüklü bir arala düzenlenen saldırıda 44’ün üzerinde paramiliter unsurun öldüğü bildirildi. Resmi kaynaklara göre patlamada düzinelerce asker de yaralandı.

Merkezi Yedek Polis Gücü (CRPF) Sözcüsü Sanjay Sharma’dan aktarılan bilgilere göre saldırının hedefinde Hindistan birliklerine ait bir konvoy vardı. Bunun, şu ana kadar en fazla insanın yaralandığı saldırı olduğu kaydedildi. Hint medya kaynaklarının aktardığına göre, yaklaşık 2 bin 500 Hint polisini taşıyan 78’den fazla aracın bulunduğu konvoy Keşmir'e gidiyordu. Birden, konvoydaki bazı otobüslerden yüksek seste patlama duyuldu. Aninden birkaç otobüste büyük bir patlama sesi duyuldu. Saldırıda onlarca güvenlik unsuru ölürken düzinelercesi de yaralandı.

Hint kaynaklarına göre saldırı, Pakistan askeri istihbaratının desteğini alan Hindistan'daki ayrılıkçı Keşmir grupları tarafından düzenlendi. Bombalı saldırı, Keşmir'in kontrolü için mücadele eden Hindistan ve Pakistan arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde geldi. Hindistan, Pakistan istihbaratını ve ordusunu saldırıya destek vermekle itham suçladı.

Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley, onlarca kişinin ölümüne kaybetmesine yol açan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada Pakistan'ı uluslararası toplumdan tecrit etmek için olası tüm diplomatik adımları atma tehdidinde bulundu. Jaitley, Pakistan ile Keşmir’deki saldırı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu gösteren kesin kanıtlar olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı’nın güvenlik durumunu değerlendirmek üzere cuma günü Keşmir'e gittiğini belirten Bakan, gerek saldırıyı gerçekleştirenlerin gerekse de onlara destek olanların ağır bedeller ödeyecekleri tehdidinde bulundu.

Hint polisi, askeri konvoydaki otobüslerden biri ile 5 sevkiyat aracının tamamen kullanılmaz hale geldiğini bildirdi. Patlamanın oldukça kuvvetli olduğunu belirten güvenlik güçleri, geride sadece daha önce otobüs bile olduğu belli olmayan demir parçaları kaldığını kaydetti. Basında yer alan haberlere göre saldırının sorumluluğunu Ceyş-i Muhammed üstlendi. Patlamadan önce kaydedilen görüntülerde saldırganın askeri kıyafetler giydiği,  silah ve bomba ile kuşanmış olduğunun görüldüğü kaydedildi.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, güvenlik danışmanlarıyla yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Komşu ülkelerden biri, gerçekleştirilen terör saldırılarının Hindistan'ı zayıflatabileceğine veya korkutabileceğine inanıyor. Bu tür planların başarılı olmasına asla izin vermeyeceğiz. Uygun bir şekilde cevap vereceğiz. Komşumuzun bizi istikrarsızlaştırmasına izin vermeyeceğiz. Silahlı gruplarla olan mücadelelerinde Hindistan güçlerinin yanındayız.”

İslamabad yönetimi, iki nükleer komşu arasındaki ilişkilerde gerginliğin tırmanmasına yol açan saldırıdan sorumlu olduğu iddiasını reddetti. Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırıyı kınandı ve Pakistan’ın saldırı ile herhangi bir ilişkisi olmadığı bildirildi. Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada "Medyadaki ve Hindistan hükümetindeki bazı isimlerin Keşmir’deki saldırı ile Pakistan arasında bir bağlantı kurma girişimini şiddetle kınıyoruz" ifadesi kullanıldı.

Hindistan cuma günü, İslamabad'ın militan gruba karşı harekete geçmesini talep etmek için Pakistan Büyükelçisi’ni çağırdı.  Hindistan hükümet kaynaklarının aktardığına göre Hindistan Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Vijay Keshav Gokhale, Pakistan’ın Yeni Delhi'deki diplomatik misyonu yetkilisine başkanına çok güçlü bir mesaj verildiğini söyledi. Kaynaklar, Gokhale’nin Pakistan Büyükelçisi’nden “hükümetinin Ceyş-i Muhammed grubuna karşı derhal harekete geçmesi ve terörist operasyonlarla ilgili herhangi bir grubun veya şahsın Pakistan topraklarında faaliyet göstermesini önlemek için çalışmasını" istediğini aktardı.

Keşmir'deki son büyük saldırı 2016'da, Ceyş-i Muhammed militanlarının Hindistan ordu kampına gerçekleştirildi. Söz konusu saldırıda 20 asker öldü. Modi, saldırıdan birkaç hafta sonra orduya, Pakistan ile olan Keşmir sınırında, militanlara ait olduğu düşünülen şüpheli bölgelere baskın düzenleme talimatı verdi. Modi, 2014 seçimleri sırasında Pakistan'a karşı kararlı ve sert bir tutum takınacağına dair söz vermişti. İki ülke, 1947’de İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanmalarından bu yana üç savaşa girdi. Bunlardan ikisinin sebebi Keşmir’di.

Beyaz Saray basın ofisi tarafından yapılan açıklamada “ABD, Pakistan’ı Keşmir’deki tek amacı bölgede kaosu, şiddeti ve terörü yaymak olan silahlı gruplarla olan tüm ilişkilerini sona erdirmeye çağırıyor” ifadeleri yer aldı. Açıklamada, Keşmir’deki bombalamanın ABD ve Hindistan arasındaki terörle mücadelede iş birliğini artıracağı ve güçlendireceği vurgulandı.

Bombalama, Hindistan’ın BM Güvenlik Konseyi aracılığıyla Pakistan'da yaşayan örgüt lideri Mesud Azhar’a yaptırım uygulanması yönündeki girişimden bir gün sonra gerçekleşti.

Hindistan’ın bu hamlesini her koşulda reddedeceğini belirten Çin, BM Güvenlik Konseyi’ne bu yönde bir talep gelmesi halinde veto etmekle tehdit etti.

Keşmir'deki terör saldırıları

Keşmir'de binlerce Hindistan güvenlik unsuru konuşlandırıldı. 1980'lerin sonlarından bu yana isyanın büyüklüğünde bir takım değişiklikler oldu. Ancak son 5 yılda Keşmirli gençlerin de militanların saflarına katılmasının ardından grup genişlemeye başladı. Saldırıların sayısı geçen yıldan bu yana arttı.

Ceyş-i Muhammed, perşembe günkü saldırıdan kısa bir süre sonra Adil Ahmed Dar adlı Keşmirli bir köylünün görüntülerini yayınladı. Videoda konvoya yönelik intihar saldırısı gerçekleştiren şahsın Adil Ahmed Dar olduğu belirtildi. Dar görüntülerde Keşmir'deki insan hakları ihlalleri devam ettiği sürece daha fazla saldırı gerçekleştirileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

Ceyş-i Muhammed, Keşmir'de aktif olan en tehlikeli militan gruplardan biri olarak biliniyor. Hindistan'a yönelik gerçekleştirdiği saldırıların uzun bir geçmişi vardır. Yeni Delhi'deki parlamentoya 2001'de gerçekleştirdiği kanlı saldırı ile neredeyse ülkeler arasında dördüncü bir savaşa yol açacaktı. Çin, Hindistan’ın Ceyş-i Muhammed grubunun lideri Mesud Azhar’ın ismini el-Kaide ile bağlantılı teröristlerin yer aldığı BM’nin kara listesine dahil etme girişimlerini boşa çıkardı.

Bir polis yetkilisi, Hint güvenlik güçlerinin perşembe günkü saldırının ardından Pulwama’da başlattığı operasyonlarda 7 kişiyi tutukladığını aktardı. Saldırı, Srinagar yolunda seyir halinde olan askeri konvoyu hedef aldı. 78 araçtan oluşan ve yaklaşık 2500 güvenlik görevlisini taşıyan konvoy bombalı bir araçla vuruldu. 

Editörün Seçimi

Multimedya