Suriyeli bir istihbaratçı Paris’te yargılanacak

Suriyeli bir istihbaratçı Paris’te yargılanacak

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 13:00
Paris’teki Adalet Sarayı (Vikipedia)
Paris/Şarku'l Avsat
Paris Başsavcılığı, geçtiğimiz Salı günü Suriyeli bir kişinin, insanlık suçu işlemek şüphesiyle gözaltına alındığını açıkladı.

Şüphelinin daha önce Suriye İstihbarat Teşkilatı’nda çalıştığı ve 2011-2013 yılları arasında sivillere karşı işlenen suçlara karışmış olabileceği düşünülüyor.

Başsavcılık iddianamede, işkence yapmak, insanlık suçu işlemek ve bunlara ortaklık etmek gibi suçlamaların bulunduğunu ifade etti.

30 yaşlarındaki şüpheli, geçtiğimiz Salı günü Paris’te gözaltına alınmıştı. Aynı gün Almanya’nın Berlin ve Saarbrücken şehirlerinde Suriye uyruklu 2 kişi de gözaltına alınmıştı. Karlsruhe'deki Alman Federal Savcılığına göre bu şahısların, Suriye istihbarat elemanı olduğundan şüpheleniliyor. Söz konusu kişiler iki ülke tarafından oluşturulan ortak bir ekip tarafından sorgulanacak.

56 yaşındaki Enver R.’nin cezaevlerindeki işkence eylemlerine karışmış olmasından şüphelenilirken, 42 yaşındaki İyad E.’nin Temmuz 2011- Ocak 2012 tarihleri arasında en az 2 bin kişinin hayatını kaybettiği ve işkenceye maruz kaldığı operasyonlara katıldığı düşünülüyor. Alman Başsavcılığı, söz konusu 2 kişinin Suriye’den 2012 yılında ayrılarak, Almanya’ya sığınma başvurusunda bulunduklarını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya