Libya'da 14 Tunuslu işçi kaçırıldı

Libya'da 14 Tunuslu işçi kaçırıldı

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 13:00
Trablus/Şarku’l Avsat
Tunus Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Perşembe günü Libya'nın Trablus kenti yakınlarında çalışan 14 Tunuslu işçi silahlı bir grup tarafından kaçırıldığı belirtildi.

Bakanlığın Facebook sayfasından yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Libya'da geçtiğimiz Perşembe sabahı El-Zawiya kentinin yakınlarında Libyalı silahlı bir grup tarafından kaçırılan Tunus vatandaşlarının durumunu yakından takip etmektedir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında, “Bakan Khamis el Jahnawi'nin, tutukluların güvenliğini sağlamak, serbest bırakılmalarını hızlandırmak ve güvenli bir şekilde geri dönüşlerini sağlamak amacıyla doğrudan Libyalı mevkidaşıyla iletişime geçtiğini ve Trablus'taki Tunus Başkonsolosluğu'nun bu krizi gecikmeden sona erdirmek için Libya makamları yetkilileriyle temaslarını sürdürdüğünü” sözlerine ekledi.

Tunus İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Mustafa Abdulkebir de yaptığı basın açıklamasında, “Zawiya kentinde Libyalı silahlı bir grubun Perşembe sabahı, işyerlerine giden 12’si petrol rafinerisinde çalışan toplam 14 Tunuslu işçiyi kaçırdıklarını, eylemin Tunus'un bir Libya vatandaşını tutuklaması kararına misilleme olarak gerçekleştirildiği ve bilinmeyen bir yerde alıkondukları” detayını verdi.

Kim oldukları henüz tespit edilmemiş olan bir grup tarafından kaçırıldıkları için Tunus vatandaşlarının kaderi de belirsizliğini koruyor. Grup, esirleri serbest bırakma karşılığında Tunus'ta tutuklanan Libya vatandaşının serbest bırakılmasını şart koşuyor.

Tunus vatandaşlarının Libya'da silahlı gruplar tarafından kaçırılmaları olaylarına sıkça rastlanıyor. Bu eylemlerin en bilineni, terörist faaliyetlerine bulaşması iddiaları nedeniyle ‘Libya Şafağı’ grubu lideri Velid el-Kulaib'in Tunus'ta tutuklanmasına misilleme olarak, Tunus konsolosluğu merkezindeki diplomatlar ve Tunuslu yetkililerin silahlı kişiler tarafından kaçırılması olayıdır.

Editörün Seçimi

Multimedya