Gazze’nin doğusundaki çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı

Gazze’nin doğusundaki çatışmalarda onlarca Filistinli yaralandı

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 11:30
Dün Gazze’de Cuma Namazı’ndan sonra çatışmalar yaşandı. (Reuters)
Gazze/Şarku’l Avsat
Filistinli kaynaklar dün Gazze Şeridi’nde İsrail ordusuyla Filistinliler arasında çıkan çatışmalarda onlarca Filistinlinin yaralandığını duyurdu.

AFP’nin haberine göre ikisi ağır, 20 Filistinli gerçek mermiyle yaralanırken onlarca Filistinli de plastik mermi ve biber gazından zarar gördü.

Bölünmez Gazze Cuma’sı sloganı ile yapılan gösterilerde olası kayıplara ya da yaralanmalara karşı tedbir alındı.

Cuma günü, geçen yıl 30 Mart’tan bu yana yapılan gösterilerin 47’si düzenledi. 30 Mart’tan bu yana 47’si çocuk 250 Filistinli öldü, 26 binden fazlası da yaralandı.

Büyük Dönüş Yürüyüşleri, Filistinli mültecilere geri dönüş hakkının verilmesi ve 2007 yılının ortasından bu yana Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılmasını hedefliyor. Filistinli gruplar ve insan hakları örgütleri ve Büyük Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Komisyonu, İsrail’in Gazze’deki kuşatmayı kaldırması için uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulundu. Komisyon, gösterilerin ardından yaptığı yazılı açıklamada özellikle Birleşmiş Milletler’i (BM) ve Avrupalı güçleri, kuşatma altında olan Gazze’de yaşanan korkunç insani durumdan sorumlu tuttu. Komisyon ayrıca Mısır ve BM’ye kuşatmanın kaldırılması için işgal güçlerine yapılan baskının artırılması ve kuşatmayı kaldıracak farklı projelerin uygulanması çağrısında bulundu.

Yüksek Komisyon, önümüzdeki cuma günü ‘yürüyüşlere geri dön ve kuşatmayı kaldır’ sloganıyla düzenlenecek gösterilere yoğun katılımda bulunmasını talep etti.

Gazze’deki Filistin silahlı güçleri iki gün önce yaptığı açıklamada devam eden İsrail kuşatması nedeniyle Gazze Şeridi’ne yakın bir noktada patlama olabileceği uyarısında bulundu.

Direniş güçleri tarafından yayınlanan açıklamada mevcut göstergelerin olası bir patlamaya işaret ettiğini bildirdi.

İsrail güçleri ise yine Gazze Şeridi’ndeki barışçıl gösterilere şiddetle karşılık verdi. Nablus’un güneyindeki Urif’te iki İsrail askeri yaralandı.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Yahudi Yerleşim Birimleri Dosyası Sorumlusu Gassan Daglas, çatışmaların Cuma Namazı’nın ardından patlak verdiğini ve iki askerinin yaralandığını aktardı.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) dün yaptığı haftalık açıklamasında işgal güçlerinin İsrail kontrol noktalarına yakın yapılan iki saldırıda biri kadın iki Filistinliyi öldürdüğünü belirtti.

OCHA’nın raporuna göre işgal güçleri düzenlediği 163 baskında 9’u çocuk 117 kişiyi gözaltına aldı. Ayrıca Filistinlilerin yüzde 34’ü gerçek mermiyle, yüzde 31’i de plastik mermiyle yaralandı. Yüzde 31’i de göz yaşartıcı gazdan yaralanırken yüzde 4’ü de baskınlar sırasında zarar gördü.  

Raporda, İsrail’in 68 noktaya kurduğu gözlem noktaları nedeniyle çok sayıda Filistinlinin günlük aktivitelerinin kısıtlandığı belirtildi. Halkın işlerinin ve seyahatlerinin aksamasına neden olan bu gözlem noktalarının Filistinliler üzerindeki etkisinin 2018 yılına göre yüzde 110 arttığı tespit edildi.

Raporda ayrıca Kudüs’ün kuzeybatısındaki Beyt İksa’daki bir kontrol noktasında 3 Filistinli öğrencinin listede isimleri bulunmadığı gerekçesiyle okuluna gidişlerinin engellendiği ifade edildi.

Yıkımlar sürüyor

Raporda, İsrail makamları tarafından sağlanan inşaat ruhsatı bulunmadığı gerekçesiyle Doğu Kudüs’teki C Bölgesi’ndeki 15 binanın yıkıldığı bilgisi verildi. Bu durum nedeniyle 39 kişinin göç etmek zorunda kaldığı, 70 kişinin de geçim kaynaklarının zarar gördüğü kaydedildi. Ürdün Vadisi’nde 6 Şubat’ta yapılan İsrail askeri tatbikatları nedeniyle yaklaşık 400 Filistinli 14 saat içinde bölgeden ayrılmak zorunda kaldı. Ayrıca İsrail topraklarında bulunduğu iddiasıyla yaklaşık 500 ağaç kesildi, 4 dönüm tarla da talan edildi.

Yerleşimcilerin düzenlediği saldırılarda çok sayıda Filistinli yaralanırken 14 araç da zarar gördü. Yerleşimciler, Ramallah'ın doğusundaki Deyr Dibvan kasabasındaki bir camiyi de yakmaya çalıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya