Alula ile Zarif arasında Lübnan polemiği

Alula ile Zarif arasında Lübnan polemiği

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 11:15
Nizar Alula ve Muhammed Cevad Zarif
Beyrut/Sair Abbas
Lübnan’daki birçok lider ile Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı Nizar Alula, Beyrut’ta bir araya geldi.

Düzenlenen akşam yemeğine katılanlardan biri olan ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard, Alula’nın Lübnan’a yaptığı ziyaretin sonuçları hakkında övgüde bulundu.

ABD’li Büyükelçi Elizabeth, Alula’ya hitaben, “Bu ziyaretiniz çok önemli. Lübnan’a yardım etmek için sizinle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Sözlerini sürdüren Elizabeth, “Sizin icra ettiğiniz misyon çok önemli ve bunu takdir ediyoruz. Gelecekte yapacak çok şeyimiz olacak” dedi.

ABD’li büyükelçinin bu ifadeleri, Arapların ve uluslararası toplumun Suudi Arabistan’ın rolüne verdiği önemi yansıtıyor. Batılı elçiler, Suudi Arabistan’ın Beyrut Büyükelçisi Velid El-Buhari ile de görüşmek istiyor. Buhari, önümüzdeki Pazartesi günü BAE’li ve İngiliz mevkidaşı ile bir araya gelerek, Lübnan hükümetinin kurulmasının ardından gündeme gelen belirli dosyaları görüşecek. Beyrut’taki Arap diplomatik kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, bu zirve ile birlikte hükümet konusunda bilfiil adım atılacağını söyledi.

Alula, Lübnan ziyaretinin başında yaptığı dikkat çekici açıklamada, “Lübnan, bölgede öncü bir rol oynama potansiyeline sahip. Lübnan’ın bu potansiyeli, Lübnan vatandaşlarının yararına olacak şekilde kullanması gerek”  demişti.

Alula, Lübnan ziyareti ile birçok mesaj vermek istiyor. Bunların en başında Suudi Arabistan ve Arap dünyasının yaşadığı sıkıntıları aşma noktasında Lübnan’a yardım etmek istediği mesajı geliyor. Suudi Arabistan’ın tüm Lübnanlılara aynı mesafede olduğu, Lübnan’a devlet geçidinden girmeyi tercih ettikleri ve Lübnan için yapılan seyahat uyarısını kaldırma konusunda istekli oldukları, Alula’nın vermek istediği ikinci mesaj. Alula, bunu yaparken Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’ye övgüde bulunmayı unutmazken, ona Kral Selman ile Muhammed bin Selman’ın selamını iletti.  Alula’nın vermek istediği üçüncü mesaj da Suudi Arabistan konsolosluğunun onun için özel bir panel düzenlediği Taif Anlaşması. Bu panele Alula ile Lübnan Başbakanı Saad Hariri’de katılmıştı. Alula eski Başbakan Refik el-Hariri’nin ölümün 14.yılı yıldönümü etkinliklerine katılmak için Lübnan’daki ziyaretini bir gün uzatarak, uluslararası mahkemenin kararına saygı duyduğu ve Hariri’ye yapılan siyasi suikastı kabul etmediği mesajını da verdi.

Alula’nın Beyrut’ta yaptığı açıklamalarda verdiği en önemli mesaj ise Lübnan’ın İran’a terk edilmiş bir yer olmadığı, Arap ve Batılı dostları Lübnan’ın iyiliğini isteyenlerin yanında olduğu ve ona zarar vermek isteyenlerin karşısında olacağı.

Alula’nın gerçekleştirdiği Lübnan ziyaretinden bir hafta önce İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Lübnan’a gelmişti. Lübnanlı bir lider ikilinin Lübnan ziyareti konusunda Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Silah veren ile iyilik ve reform sunan arasında ne kadar fark var” ifadelerini kullandı.

Muhammed Cevad Zarif, bir hafta önce Beyrut’a ziyaret gerçekleştirirken, İran’ın İsrail ihlallerini engellemek için Lübnan ordusuna silah ve hava savunma sistemi temin etme niyetinde olduğu belirtiliyordu. Lübnan ziyaretinde ilk olarak Tahran’ın müttefikleri ile bir araya gelen Zarif, ikinci olarak Hizbullah ile Hasan Nasrallah’ın genel sekreteri ile bir araya gelmiş ve üçüncü durak olarak da Lübnan liderlerine göstermelik bir ziyaret yapmıştı. Lübnanlı yetkililere direk olarak silah yardımı teklif etmeyen Zarif, ülkesinin Lübnan’a yardım etmeye hazır olduğunu belirtmiş ve ülkeleri hakkında çıkartılan yaptırımlara işaret ederek Lübnan’ı zor durumda bırakmak istemediklerini dile getirmişti.

Öte yandan Kraliyet Divanı Müsteşarı Nizar Alula’nın ziyaretinde ortaya koyduğu tablo daha toparlayıcı idi. Ziyaretine resmi duraklardan başlayan Alula, ilk olarak Cumhurbaşkanı ile Temsilciler Meclisi Başkanı’nı ziyaret etmiş, Lübnan hakkında çıkarılan seyahat uyarısını kaldırmış ve 20’den fazla anlaşma imzalamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya