İngiltere İçişleri Bakanı: DEAŞ’a katılanların dönüşünü engelleyeceğiz

İngiltere İçişleri Bakanı: DEAŞ’a katılanların dönüşünü engelleyeceğiz

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 09:15
Shamima Begum’ün Londra’daki büyük ablası gazetecilere kardeşinin fotoğrafını gösterirken (EPA)
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere İçişleri Bakanı Sajid Javid dün yaptığı açıklamada, DEAŞ örgütüne katılmak için Ortadoğu’ya giden İngilizlerin geri dönmelerini engelleyeceği uyarısında bulundu. Bakan’ın bu sözleri, 15 yaşındayken radikal grubuna katılmak üzere kaçan kız öğrenci Shamima Begum'ün açıklaması üzerine geldi.

Times gazetesine verdiği röportajda ülkesine dönmek istediğini söyleyen Begum ile ilgili konuşan İngiltere İçişleri Bakanı "Dönüşünü engelleyeceğiz" dedi. Bakan Sajid Javid, Times gazetesine yaptığı açıklamasında söz konusu öğrenciye atıfta bulunarak "Ülke dışında terör örgütlerini desteklediysen, dönüşünü engellemek konusunda hiçbir tereddüttüm olmayacak" diye konuştu.

Shamima Begüm, 2015’yılında Londra'nın Bethnal Green semtinden ayrılarak DEAŞ’a katılmak üzere Suriye'ye giden 3 öğrenciden biriydi. Söz konusu 3 genç kız, internet üzerinden gerçekleştirdikleri temasın ardından terör örgütüne katılmak için yola çıktı.

Begüm’un DEAŞ saflarına katılmadan önce yaşadığı yerdeki bölge sakinleri, kız öğrencinin eve dönmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi. Shamima Begum ve iki sınıf arkadaşının Suriye’ye gitmeden önce yaşadığı Londra'nın doğusundaki Bethnal Green’den yapılan açıklamalar öğrencilerin İngiltere’ye geri dönmelerine izin verilmesi gerektiğini yönünde. Bethnal Green Academy öğrencileri olan  Begum ve arkadaşları, 15 yaşındaki Amira Abase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana, 2015’in şubat ayında İngiltere’den ayrılarak DEAŞ saflarına katıldı. Begum açıklamasında Suriye’ye arkadaşları ile birlikte kaçarak gittiklerini belirterek pişman olmadığını, 9 aylık hamile olduğunu ve artık İngiltere'ye dönmek istediğini söyledi.

Beyinleri yıkandı

Shamima Begum’ün bir akrabası yaptığı açıklamada Begum’ün masum olduğunu ve 15 yaşında iken internet üzerinden DEAŞ saflarına katıldığını söyledi. Begum DEAŞ saflarında çatışan Bosnalı biri ile Suriye’de evlenirken, arkadaşı Sultan ABD’li, Abase de Avustralyalı militanlarla evlendi.

Soyadını ifşa etmek istemeyen 18 yaşındaki Shakil konu ile ilgili yaptığı açıklamada Begum’un eve dönüş isteğinin memnuniyetle karşılanması gerektiğini belirterek tekrar İngiltere’de yaşaması için kendisini güvende hissetmesinin önemini vurguladı. Polis tarafından korunması gerektiğini söyledi.

The Guardian’a konuşan Bethnal Green sakinleri, kız öğrencinin dönüşüne izin verilmesi gerektiği görüşünde. 16 yıldır bölgede yaşayan 52 yaşındaki ev kadını Amine Muhammed konuya dair şunları söyledi:

“Suriye’ye gittiğini öğrendiğimde şok oldum. Yaşı daha çok küçük. Onlar hakkında çok endişe ettim. Küçüklerdi ve orada neler olduğunu bilmiyorlardı. İnsanlar onlarla oynadı ve tamamen beyinleri yıkandı. Hükümet, Londra’ya kesin dönüş için elinden geleni yapmalı. Gitmek onun kararı değildi, kandırıldı. Bu onun hatası değil. Kimse böyle bir kararı tek başına veremez. Henüz 20 yaşında bile değil.”

Gazeteye açıklamalarda bulunan 49 yaşındaki ev kadını Salaga da hükümetin DEAŞ saflarına katılmak için Suriye’ye kaçtığında Shamima Begum’un 15 yaşında olduğu gerçeğini görmezden gelemeyeceğini belirtti. Salaga açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’ye gittiğinde küçük bir kızdı. Doğruyu, yanlışı bilmiyordu. Hükümet evlerine dönmelerine yardım etmeli. Oraya gittiğinde yaşı 18’den büyük olsaydı ülkeye dönüşü asla istenmezdi. Ama o sadece bir çocuktu.”

Editörün Seçimi

Multimedya