DEAŞ’ın döşediği mayınlar SDG’nin ilerleyişini engelliyor

DEAŞ’ın döşediği mayınlar SDG’nin ilerleyişini engelliyor

Cumartesi, 16 Şubat, 2019 - 06:30
Göç edenlere yardım eden bir gönüllü (AFP)
Londra/Şarku’l Avsat
DEAŞ’ın Suriye’nin doğusunda kazdığı tüneller, mayınlı alanlar ve uyuyan hücreler Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) ilerlemesine engel oluyor.

SDG militanlarının operasyonlara başlamasından yaklaşık bir hafta sonra DEAŞ, Deyrizor’un en doğusundaki Bağuz kasabasına, yaklaşık bir kilometrelik alana sıkışmış durumdalar. Kasabada bir de kamp olduğu belirtiliyor.

SDG saha komutanları, DEAŞ’ın elindeki son topraklarda çatışmaların “vur kaç” şeklinde devam ettiğini söyledi.

SDG’nin Deyrizor sorumlusu Adnan Afrin “DEAŞ, son kalesinde teslim olmayarak savaşmaya devam ediyor. Bu direnişin sebebinin ne olduğunu bilmiyoruz” dedi.

Afrin yaptığı açıklamada son iki gündür DEAŞ’ın çıkarıldığı topraklarda örgütün bıraktığı mayınları temizlediklerini ve motosikletli intihar saldırıları ile mücadele ettiklerini söyledi. “Çok dikkatli olmak zorundayız. Operasyonun son aşamasına geldik ve örgütün elinde siviller de var” ifadesini kullandı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre Washington’ın desteklediği Kürtlerden ve Araplardan oluşan SDG, örgütün yerleştirdiği mayınları sökmeye ve geride bıraktıkları hücrelerin intihar saldırılarını engellemeye çalışıyor.

SOHR direktörü Rami Abdurrahman konuya dair yaptığı açıklamada“Mayınların ve tünellerin varlığı DEAŞ’ın elindeki son toprak parçasını geri almak için mücadele eden SDG’nin ilerlemesini engelliyor” dedi.

Yapılan açıklamalar DEAŞ’ın daha fazla zayiat yaşanması için çekildikleri bölgelere sık sık mayın döşediği ve intihar saldırısı düzenlediği yönünde.

Editörün Seçimi

Multimedya