​Guaido’dan Venezuela ordusuna tepki: Suça ortak olma

​Guaido’dan Venezuela ordusuna tepki: Suça ortak olma

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 09:30
Guaido eşi Fabiana ile dün gazetecilere açıklama yaparken (AFP)
Caracas/Şarku'l Avsat
Kendisini Venezuela'nın geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, orduyu Kolombiya sınırında biriken insani yardımların Venezuela’ya girişinin engellenmesi nedeniyle eleştirirken, bunun insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu ifade etti.

40 ülke tarafından Devlet Başkanı olarak tanınan Guaido, dün yaptığı açıklamada, “Rejim, ortada üstlenilmesi gereken sorumluluklar olduğunu anlamalı. Silahlı kuvvetlerdeki sayın yetkililer, bu bir insanlık suçu” dedi.  

‘Askerler, soykırım cellatları haline geliyor’

Guaido, söz konusu açıklamaları eşi Fabiana Rosales ve 20 aylık kızları ile Caracas’ın doğusundaki Las Mercedes bölgesinde yer alan bir kilisedeki Pazar ayini sırasında yaptı. Ülkesinin Parlamento Başkanlığı görevini de yürüten Guaido, “Askerler, genç göstericilere suikast gerçekleştirerek ve insani yardımların girişini engelleyerek soykırım cellatları ve sorumluları haline geliyor” dedi.

“Ordumuzun yapmak zorunda kaldıkları şey için üzgünüm” diyerek askeri liderlere hitap eden Guaido, “Biz ikilemi çözdük ve size şu emri verdik; İnsani yardımın girmesine izin verin” dedi.

Guaido, Venezuelalıları 21 Ocak’tan bugüne kadar devam eden protestolarda hayatını kaybeden yaklaşık 40 kişi için önümüzdeki Salı günü gerçekleştirilmesi planlanan ‘Gençlik Günü’ anma töreni ve Kolombiya’daki insani yardım malzemelerinin ülkeye girişini talep etmeye yönelik düzenlenecek etkinliklere katılmaya davet etti.

Yardımlar ambarlarda toplandı

ABD’den gelen tonlarca yiyecek ve ilaç, Kolombiya’daki iki ülkeyi birbirine bağlayan ve Venezuela’daki askeri kuvvetler tarafından kapatılan Tiantitas köprüsü yakınındaki Cucuta’daki ambarlarda birikmiş durumda.

Öte yandan Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Venezuela’daki bu insani durumun Washington’un uydurduğu bir yalan olduğunu söylüyor. Sosyalist lider Maduro, ayrıca yardım göndermeyi ‘siyasi gösteri’ olarak nitelendirirken, gıda ve ilaç sıkıntısının ABD yaptırımlarından kaynaklandığını düşünüyor.

2.3 milyon Venezuelalı ülkeyi terk etti

Guaido, taraftarları ve gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Rejimin sorumlusu olduğu krizi reddetmesini anlıyorum. Ancak biz Venezuelalılar, yönetimin gasp edilmesi ve mevcut acil durumla başa çıkmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

Zengin bir petrol ülkesi olan Venezuela şu anda tarihinin en büyük krizini yaşıyor. Önemli ölçüde yükselen enflasyon, yiyecek ve ilaç sıkıntısına neden olurken, Birleşmiş Milletler’e (BM) göre bu durum 2015 yılından beri 2.3 milyon Venezuela vatandaşının ülkeyi terk etmesine neden oldu.

Ordu geniş bir tatbikata başladı

Öte yandan Maduro yönetiminin ana destekçisi olan ordudan yapılan açıklamada, dün ülkenin her yerinde, Venezuela topraklarının savunma kapasitesini güçlendirmek için ‘bu ayın 15'ine kadar devam edecek askeri tatbikatlar’ başlatıldığı belirtildi.

Tatbikatlara katılan askerlere hitap eden Maduro, “Biz barışsever bir halkız. Bizi hiç kimse bir şeye zorlayamaz. Trump, tehditleriyle birlikte Venezuela’dan çıkacak. Burada silahlı kuvvetler var ve vatanı savunacak insanlar var” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya