​Zarif: İstenirse Lübnan ordusunu silahlandırmaya hazırız

​Zarif: İstenirse Lübnan ordusunu silahlandırmaya hazırız

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 09:00
Zarif, Beyrut Havalimanı’nda Hizbullah ve Emel milletvekillerine hitap ediyor (Şarku'l Avsat)
Beyrut/ Şarku’l Avsat
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Beyrut’a gider gitmez, ülkesinin Lübnan ordusunu silahlandırmaya hazır olduğunu açıkladı. Zarif, aslında bu konunun çeşitli vesilelerle dile getirildiğini ancak bu isteğin Lübnan tarafından gelmesini beklediklerini söyledi. Bakan, Lübnanla her alanda işbirliği içinde olmak istediklerini de vurguladı. Zarif’in bu açıklaması Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın “Tahran’ın Lübnan ordusu için hava savunması sağlamaya hazır olduğu” açıklamasının ardından geldi.

2014 yılında da aynı şekilde yapılan silahlandırma önerileri Lübnan kamuoyunda eleştiriye neden olmuştu. Hizbullah karşıtı Lübnanlı yetkililer, bu durumda İran’a uygulanan yaptırımların Lübnan ve Lübnan ordusuna da uygulanabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a yakın kaynaklar, Zarif’in teklifi karşısında Lübnan’ın konumunun ne olacağı konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Bu arada Başbakan danışmanı eski milletvekili  Ammar Havri, “Lübnan’a karşı yardım teklifinde bulunulmasında bir sorun yok. Yalnız iki şartla. Bu şartlardan birincisi, Lübnan egemenliğine dokunmaması ve ikincisi teklifin Lübnan’ın diğer devletlerle arasında sıkıntı yaratmamasıdır” dedi. Havri, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “her halükarda onları dinleyeceğiz ve ona göre konum alacağız. Biz şu ana kadar silahlandırma konusuyla ilgili ayrıntıları bilmiyoruz. Fakat soru şu ki; İran’ın hava savunma imkanı varsa neden Suriye’de İsrail bombalamalarına maruz kalırken kullanmıyor?” dedi.

Zarif, dün Lübnan’daki çeşitli parti ve gurupla görüştü. Bugün de Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Saad Hariri, Meclis Başkanı Nebih Berri ve Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüşecek.

Eski milletvekillerinden Faris Said, “İran’ın yeni Lübnan hükümetini Tahran’ın örtüsü altında göstermekte ısrar ettiğini” söyledi. Said, Şarku’l Avsat’a şunları söyledi: “İranlılar kendi kamuoylarına yaptırımlara rağmen dış piyasaya silah sattıklarına yönelik bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. Ancak herkes biliyor ki, Tahran Suriye sahasında bombalamalara karşı koyamadı. Buna ek olarak İran ve Hizbullah, Lübnan’ın güney sınırında İsrail’in tünelleri kapatmasından ve duvar inşasına başlamasından sonra hiç sakin durmadılar.”

Öte yandan Orta Doğu Stratejik İşler Enstitüsü Müdürü Dr. Sami Nader, Nasrallah’ın orduyu İran’ın hava savunma sistemi ile donatma teklifinin Lübnan’ın İran eksenine uyumunu derinleştireceği ve yakın zamanda bakanlar tarafından açıklanan çatışmadan uzak durma ilkesiyle çatışacağı konusunda uyarılarda bulundu. Nader, “Hizbullah seçim sonrası hükümetin kurulmasıyla ilgili gelişmeleri arkasına aldığını söyledi ve Hizbullah’ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın ülkedeki güvenliğin sağlanmasının Lübnan ordusuna ait olmasıyla ilgili 1701 sayılı BM kararını aşmaya çalışıyor. Lübnan ordusu Amerika tarafından donatıldı ve Tahran benzeri yaptırımlara maruz kaldı” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya