​DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi kuşatıldı

​DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi kuşatıldı

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 07:15
El Kaim/Şarku’l Avsat
Fransız ordusuna ait üç obüsün yönü, DEAŞ’ın Suriye’deki son kalesi Bağuz ilçesine doğru çevrilmiş durumda. Savaş uçaklarının ses duvarını aşmasıyla çıkan gürültüyü, patlama sesleri ve bölgeden yükselen dumanlar takip ediyor.

Irak ve Suriye’de DEAŞ’A karşı verilen mücadelede aktif rol üstlenen Fransız Topçu Birliği’nin komutanı Francois-Regis Legrier, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Burada, 10 kilometrenin altındaki bir cephe hattındayız” dedi.

Bölgedeki üç obüste 180 adet 155 milimetrelik toplar hazır bekletiliyor. Obüslerin menzili, 40 kilometre.

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) bir süre önce bölgedeki sivillerin tahliyesi için operasyonları 10 günlüğüne durdurmuştu. Cumartesi günü yeniden harekete geçen SDG, DEAŞ’ın son kalesi olan Deyrizor ilinin Irak sınırındaki Bağuz kasabasını kuşattı. SDG birlikleri, ABD liderliğindeki DEAŞ Karşıtı Uluslararası Koalisyon tarafından destekleniyor.

AFP’nin haberine göre, ABD askeri uçağıyla bölgeye gelen Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, burada yaptığı açıklamada, “Sonları yakın” ifadesini kullandı. Irak sınırındaki El Kaim ilinde 40 Fransız ve 100 Amerikan askerinin bulunduğunu belirten Parly, “Teröristlerin liderleri ve iletişimleri yok. Kaos içerisindeler. Mağlup oldular. Bu savaş bitti” dedi.

“Daha önce Irak’ın Musul kentinde DEAŞ’a karşı verdiğimiz mücadalede 9 aylık bir süreçte 10 bin top kullandık. 4 aydır buradayız ve 3500 top kullandık” bilgisini veren Fransız komutan Legrier de yağmur ve toz fırtınası gibi zorlu iklim şartlarının operasyonları belirli bir ölçüde etkilediğini kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığı verilere göre yılbaşından bu yana bölgeden ayrılanların sayısı yaklaşık 32 bine ulaştı.

Editörün Seçimi

Multimedya