​Deyr-i Zor yolunda DEAŞ’ın yalnızca duvar yazıları kaldı

​Deyr-i Zor yolunda DEAŞ’ın yalnızca duvar yazıları kaldı

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 07:15
Dün Deyr-i Zor yakınlarındaki el-Baguz köyünde bulunan SDG üyeleri (Şarku’l Avsat)
Deyr-i Zor (Suriye’nin Doğusu)/Kemal Şeyho
Suriye’nin doğusundaki Kamışlı şehri ile Deyr-i Zor arasında uzaklık 300 kilometre. Bu mesafe araçla ortalama 2 buçuk saatte kat edilebilir. Ancak şuanda bu yol, askeri bölgelerin önündeki engeller, kontrol noktaları ve Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) DEAŞ’a karşı son savaşını başlatıldığını duyurmasının ardından daha sert önlemlerin alınması nedeniyle 5 saatten uzun sürüyor.

DEAŞ’ın Fırat Nehri’nin doğusundaki coğrafi varlığının ortadan kaldırılmasına yönelik son aşama yaklaşırken Washington’un müttefikleri, Irak sınırında yer alan Deyr-i Zor’un kuzey kırsalında bulunan ve DEAŞ’ın kontrol ettiği el-Baguz köyüne operasyon düzenlendiğini duyurdu.

Deyr-i Zor’un kuzey kırsalına giden yol üzerinde bulunan ve birkaç ay önce DEAŞ’tan kurtarılan, çatışma bölgelerinden nispeten uzak olan köy ve kasabalarda yolun her iki yakasında alışveriş yapan insanlar görülmeye ve hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Bununla birlikte çok sayıda benzin istasyonu da açılırken istasyon sahipleri büyük karlar elde ediyor.

Yol üzerinde yer alan es-Suvar kasabası sakinlerinin de evlerine geri döndükleri gözlemlenirken, açılan dükkanlarda,  DEAŞ’ın kontrolü sağladığı yıllarda yasaklanan, bölge kadınlarının renk renk ve desen desen geleneksel kıyafetleri satılmaya başlandı.

Örgütün son kalelerine yakın olan Buseyra kasabasının girişindeki güvenlik bariyerlerinin yanında onlarca aracın Haseke’ye gitmek üzere geçiş izni verilmesini bekledikleri görülüyor. SDG güçleri burada, kimlik bilgileri ve araç ruhsatlarını kontrol ediyor. Bu kontrollerin yapılmasının başlıca nedeni, DEAŞ’ın “uyuyan hücrelerinden” bölgeye herhangi bir sızma olmasını engellemek. Bu yüzden Suriye içinde veya dışında olası bir bombalı araçla intihar saldırısı düzenlemesinin önüne geçmek için araçlar kapsamlı bir şekilde aranıyor.

Bir zamanlar DEAŞ unsurları tarafından patlayıcıların tuzaklandığı ve askeri bir konvoya veya bir kişiye yönelik intihar saldırılarının gerçekleştiği yol üzerinde uzun kuyruklar oluşturan sivil araçların yanı sıra zırhlı askeri araçlar da bulunuyor.

Yol üzerinde çoğunluğu kamuya ait binaların duvarları ile köy ve kasabaların girişlerinde halen yer alan ve DEAŞ’ın sözde devletine işaret eden yazılar, Ocak 2014’ten günümüze uzanan karanlık bir çağın çocuklarını hatırlatıyor. Bu yazılarda genellikle, DEAŞ kavramını güçlendirme, bölge halkını ve özellikle de gençleri cenneti vaat eden sözlerle cesaretlendirme, kadınlara yönelik uyarılar ve erkekleri örgüt saflarına katılmaya teşvik eden sahte vaatlerle dolu ifadeler yer alıyor.

El-Baguz köyünün kuzeybatısına yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Deyr-i Zor’un kuzey kırsalında bulunan Ömer Petrol Sahası'na giden çöl yolu üzerinde ise hiçbir yaşam emaresi bulunmuyor. SDG güçlerine ait askeri araçların geçişini görmek neredeyse imkansız. Bölge, DEAŞ’ın bulunduğu son cepheye yakın ve sivillerin buralarda hareket etmesi yasak.

İki gün önce DEAŞ’a ait bir hücrenin saldırısına uğrayan petrol sahasının çevresinde havadan yapılan bombardımanların etkileri açıkça görülebiliyor.

Akşam saatlerine kadar ağır silahların gürültüsü devam ederken koalisyon uçakları ve ABD’nin Apache helikopterleri örgütün son kalelerini havadan bombalamaya devam etti. Ancak DEAŞ unsurları halen direniyor. Bununla birlikte bu çöl ortasında DEAŞ’ın sonu yaklaşmış gibi görünüyor.

DEAŞ’ın Suriye ve komşusu Irak’ta kontrol ettiği bölgelerin artık yüzde 1’inden azını elinde bulundurduğu bu savaş, dünyanın dört bir yanından gazetecilerin büyük ilgisini çekiyor. Örgüt, Suriye’nin 185 bin kilometre karelik bir bölümünü kontrol eder hale gelmişti. Fakat silah sesleri ve bombardımanlar artık DEAŞ’ın ölümünü ilan ediyorlar.

Editörün Seçimi

Multimedya