​ABD’nin yeni Savunma Bakanı’ndan Kabil’e sürpriz ziyaret

​ABD’nin yeni Savunma Bakanı’ndan Kabil’e sürpriz ziyaret

Pazartesi, 11 Şubat, 2019 - 10:00
ABD’nin yeni Savunma Bakanı Patrick Shanahan Kabil’de (AP)
Kabil/Şarku’l Avsat
ABD ile Taliban arasındaki barış müzakereleri sürerken, ABD’nin yeni Savunma Bakanı Patrick Shanahan Kabil’e bu sabah sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Shanahan’ın, güvenlik nedeniyle sürpriz bir şekilde gerçekleştirdiği bu ziyarette, Taliban’ın, ‘ABD’nin elinde bir kukla’ benzetmesi yaparak, şu ana kadar kendisi ile müzakere yapmayı reddettiği Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani başta olmak üzere birçok yetkili isim ile görüşmesi bekleniyor.

Eski Savunma Bakanı Jmaes Mattis, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askerlerini Suriye'den çekme kararı üzerine görevinden istifa etmişti. Bunun üzerinde Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Mattis'in görevini, savunma bakan yardımcısı Patrick Shanhan'ın üstleneceğini açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanı’nın Kabil ziyareti, ABD'nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad’ın, Afganistan’daki taraflar arasında yaşanan ihtilafa dialog ile çözüm bulmak için altı ülkeyi kapsayan bir tura başlayacağının duyurulmasından bir gün sonra gerçekleşti.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Afgan asıllı diplomat Halilzad’ın, 28 Şubat'a kadar sürecek Belçika, Almanya, Türkiye, Katar, Afganistan ve Pakistan’ı kapsayan söz konusu turda, ABD hükümetinden çeşitli kurumların temsilcilerinden oluşan bir heyete liderlik edeceği bilgisi yer almıştı.

Halilzad, Temmuz ayında yapılması planlanan seçimlerden önce, Afganistan'da bir barış anlaşmasına varma olasılığı konusundaki iyimserliğini sık sık dile getiriyor.

Editörün Seçimi

Multimedya